Официално: Край на ядрения договор между САЩ и Русия
Той бе подписан през 1987 от Роналд Рейгън и Михаил Горбачов
Официално се сложи край на Договорът за ядрени сили със среден обсег (INF). Информацията бе потвърдена и от САЩ, и от Русия. Москва акцентира, че договорът е мъртъв по инициатива на Вашингтон. Още през февруари американският президент предупреди, че ще оттегли страната си от важния договор. Като причина той посочи, че Русия го нарушава. Москва естествено отрича това. Тогава Тръмп даде срок на Русия до 2 август. Срокът изтече и официално договорът вече няма да се спазва.
Договорът за ракетите със среден и малък обсег бе подписан през 1987 от Роналд Рейгън и Михаил Горбачов. Чрез него се забраняваха ракети с малък обсег (500 км) и със среден (5 500 км).
Вашингтон е категоричен, че Русия разработва подобни ракети и твърди, че има доказателства за това.
Миналият месец генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза пред Би Би Си, че руските ракети са в „явно нарушение на договора“ - са ядрени, мобилни, много трудно откриваеми и могат да стигнат до европейските градове за минути. По думите му това е много сериозно, а договорът INF е крайъгълен камък в контрола на оръжия от над 3 десетилетия.
„Русия носи единствената отговорност за прекратяването на договора“, заяви в изявление в петък държавният секретар Майк Помпео.
Сериозно предупреждение отправи ООН. „Загубихме безценна спирачка за ядрена война“, посочи генералният секретар на ООН Антонио Гутереш. Той изрази опасения и че ще станем свидетели на по-голяма заплаха от балистични ракети и призова да се търси вариант за нов договор.
Мнозина анализатори смятат, че прекратяването на договора ще доведе до нова надпревара при разработването на оръжия.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/ofitsialno-kray-na-yadreniya-dogovor-mezhdu-sasht-i-rusiya/
Коментари (0)
Добави коментар