ООН, ЕС и Международният наказателен съд осъдиха санкциите на Тръмп към МНС

Международният наказателен съд (МНС) обеща да продължи съдебната си работа, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа заповед за налагане на санкции на неговия персонал. От Международният наказателен съд заявиха, че застават твърдо зад своя персонал и заповедта цели да навреди на неговата „независима и безпристрастна“ работа.
Заповедта на Тръмп го обвинява в „нелегитимни и неоснователни действия“, след като МНС издаде заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху за предполагаеми военни престъпления в Газа, което Израел отрича.
МНС е международен съд, въпреки че САЩ и Израел не са членове, с правомощието да повдига обвинения за геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления.
В изявлението се казва: „МНС осъжда издаването от САЩ на изпълнителна заповед, целяща да наложи санкции на техните служители и да навреди на тяхната независима и безпристрастна съдебна работа“.
През последните години съдът издаде заповеди за арест на руския президент Владимир Путин за предполагаеми военни престъпления в Украйна, талибанските лидери за „преследване на афганистански момичета и жени“ и военния лидер на Мианмар.
Повече от 120 държави са членове на МНС.
ООН заяви, че дълбоко съжалява за решението на президента на САЩ. Службата на ООН за правата на човека OHCHR заяви, че напълно подкрепя независимата работа на съда във всички ситуации, попадащи под неговата юрисдикция, предаде АФП.
Говорителката на OHCHR Равина Шамдасани подчерта, че той е съществена част от глобалната инфраструктура за правата на човека.
Съдът е „основополагащ за осигуряването на правосъдие и постигането на отговорност за най-тежките престъпления, независимо дали са извършени в Украйна, Судан, Мианмар, окупираните палестински територии или където и да било другаде“, каза тя.
„Дълбоко съжаляваме за обявените вчера индивидуални санкции срещу служители на съда и призоваваме тази мярка да бъде отменена“, каза Шамдасани.
„Съдът трябва да бъде напълно в състояние да извършва независимата си работа - когато държавата не желае или не може действително да проведе разследване или наказателно преследване. Върховенството на закона остава от съществено значение за нашия колективен мир и сигурност. Търсенето на отговорност в световен мащаб прави света по-безопасно място за всички“, допълни тя. Международният наказателен съд (МНС) трябва да може да се бори без никакви пречки срещу безнаказаността по света, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс.
„МНС гарантира понасянето на отговорност за престъпления (против международното право) и дава трибуна на жертви от целия свят. Той трябва да може да води свободно битката срещу безанаказаността по света. Европа винаги ще се бори за справедливост и зачитане на международното право“, написа тя в социалните мрежи.
Израел приветства указа, a членуващата в ЕС Унгария определи като напълно разбираема позицията на САЩ и добави, че и тя самата ще преосмисли отношението си към Съда.
Колегата на Фон дер Лайен в евроинституциите, председателят на Европейския съвет Антонио Коща, окачестви указа на американския лидер като заплаха за независимостта на Съда.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/oon-es-i-mezhdunarodniyat-naka/