Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. От 10 000 на 300: Тръмп съкращава персонала в Агенцията за международно развитие на САЩ

Свят

От 10 000 на 300: Тръмп съкращава персонала в Агенцията за международно развитие на САЩ

От 10 000 на 300: Тръмп съкращава персонала в Агенцията за международно развитие на САЩ - Tribune.bg
Снимка:

Агенцията за международно развитие на САЩ може да съкрати персонала си от около 10 000 на по-малко от 300 в световен мащаб, тъй като администрацията на Тръмп прави големи съкращения на държавните разходи.

Всички освен шепа основен персонал вече ще бъдат пуснати в административен отпуск в полунощ в петък, включително хиляди, базирани в чужбина.

Мъск обяви закриването на Американската агенция за международно развитие

В онлайн известие се казва, че се подготвя план за обратно пътуване и прекратяване на несъществени изпълнители. Според данните на BBC, които цитират CBS News само 294 служители са били счетени за необходими.

Съкращенията на Тръмп за USAID – подкрепяни от неговия съветник Илън Мъск – преобърнаха глобалната система за помощ, отбелязва агенцията. Стотици програми вече са замразени по света.

Екипът на Тръмп обяви, че Агенцията прахосва пари на данъкоплатците и не успява да се приведе в съответствие с приоритетите на политиката „Америка на първо място“.

Проучванията показват скептицизъм сред много американци относно чуждестранната помощ. Проучване на AP-NORC от март 2023 г. показва, че девет от 10 републиканци смятат, че страната харчи прекомерно.

Този ход е само един пример за усилията на Тръмп да намали федералните разходи след завръщането си в Белия дом. Той проведе кампания за преразглеждане на федералното правителство и сформира консултативен орган, наречен Министерство на правителствената ефективност (Doge) - ръководен от Мъск - за намаляване на федералния бюджет.

САЩ са най-големият доставчик на хуманитарна помощ в света. Има бази в повече от 60 страни и работи в десетки други, като голяма част от работата й се извършва от нейните изпълнители.

Бивши ръководители на USAID разкритикуваха докладвания план за съкращения. Синдикати се обединяват в идеята за завеждане на дело за оспорване на плана. Делото е насочено срещу Държавния департамент на САЩ, USAID, Министерството на финансите, държавния секретар и министъра на финансите Скот Бесент. В иска се твърди, че президентът нарушава конституцията на САЩ и федералния закон, като се опитва да разпусне агенцията.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети