Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. „Плусинфо“: Правителството на РСМ се примири, че ЕС засега няма да я приеме

Свят

„Плусинфо“: Правителството на РСМ се примири, че ЕС засега няма да я приеме

Плусинфо: Правителството на РСМ се примири, че ЕС засега няма да я приеме - Tribune.bg
Снимка:

Правителството на РСМ се примири, че ЕС засега няма да я приеме, пише „Плусинфо“ в коментар на информацията, разпространена от Ройтерс, че ЕС повече не гарантира европейско бъдеще на Западните Балкани. Експерти в Скопие коментираха пред местното издание, че архитектурата на Европейския съюз/ЕС/ е започнала да се променя преди две години, когато френският президент Еманюел Макрон обяви, че е необходима нова методология за разширяване и че той лично предвижда различна Европа. Според експертите ходът на Съюза е очакван, тъй като все повече държави-членки се противопоставят публично на идеята за разширяване на европейското семейство, но от друга страна, липсата на консенсус относно разширяването означава и липса на консенсус срещу разширяването.

„ЕС е станал труден за управление и че евентуалното разширяване с още пет или шест държави ще създаде допълнителен хаос“, бе първата реакция на министъра на отбраната на РСМ Радмила Шекеринска. От своя страна външният министър Буяр Османи подчерта, че посланието от ЕС не е добро, но че няма нищо ново в него.

Председателят на парламентарната комисия по външни работи на РСМ - Антонио Милошоски, обвини първия дипломат на страната и премиерът Зоран Заев, че са били наясно отдавна, че ЕС не планира разширение, а само ще чете на РСМ приспивни приказки за това колко красиво е вътре.

„България не е единствената държава-членка на ЕС, която блокира европейския път на Македония, три или четири други държави са против, но тогава правителството ме обвини, че разпространявам фалшиви новини“, посочи Милошоски. Той уточни, че сега Македония няма друг избор, освен да изчака изборите във Франция, въпреки че, резултатите от изборите там няма да зависят твърде много от решението на ЕС. Позовавайки се на четирима дипломати от Брюксел и вътрешен документ на ЕС агенция Ройтерс, също смята, че позицията относно разширяването на ЕС е изградена поради страха на Брюксел от политическите реакции в страните-членки. Агенцията разполага с проекта на декларация за предстоящата среща на високо равнище в Словения на Европейският съюз, в която се обяснява, че страни като Дания, Холандия и Франция се страхуват от бързо влизане на нови членове, както се случи през 2007 г. с Румъния и България. Липсата на консенсус не е краят на света, смята изпълнителният директор на Института Преспа Андрея Стойковски.

„Независимо от писанията на Ройтерс, ЕС няма да се откаже от програмата за разширяване. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен покани вчера Македония да участва в конференцията „Бъдещето на Европа“, а ние знаем много добре, че в тази конференция никога не участват страните, които не стоят стабилно на европейска земя“, увери Стойковски.

И първият дипломат на РСМ посочи, че посланието на ЕС към Западните Балкани остава и страните от региона един ден ще бъдат част от ЕС.

„Урсула фон дер Лайен дойде в Скопие и каза, че подкрепата е недвусмислена, трябва да продължим да работим, да се показваме, да се доказваме и да ги убеждаваме, че заслужаваме да бъдем там“, настоя Буяр Османи. Неговият колега от кабинета министърът на отбраната Радмила Шекеринска също бе категорична, че задача пред РСМ сега е да продължи да работи с привържениците на разширяването на Съюза.

„Трябва да докажем на критиците, че грешат, и постоянно да говорим за това колко важно е разширяването на европейското семейство за целия регион“, призова Шекеринска.

„Вече не е тайна, че разширяването на ЕС е забранена дума в някои страни-членки“, предупреди и Сузана Грубйешич, сръбският вицепремиер, отговарящ за европейската интеграция. За нея информацията на Ройтерс не е изненада.

„Хората и гражданите на Западните Балкани губят доверие в ЕС и не очакват той да изпълни обещанията си, дадени преди две десетилетия. Интеграцията на Западните Балкани остава недовършена работа“, заключи Грубйешич.  

За ЕС безвизовият режим със Западните Балкани, Молдова, Грузия и Украйна отново е под въпрос, съобщава кореспондентът на МИА от Брюксел.

Преди няколко дни Франция обяви затягане на визовия режим, тъй като, както казват там, проблемът се крие в молбите за убежище от Албания, Сърбия и Грузия, докато Германия се оплаква от молбите за убежище от Албания и другите три източни партньорства държави. Гражданите на РСМ пък могат да представляват проблем за Белгия, където броят на молбите им за убежище е скочил това лято.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети