Подслушвани и следени журналисти в Сърбия чрез инсталирана на телефоните им програма за следене
Журналистът Славиша Миланов разказва как телефонът му е бил хакнат
Сръбски длъжностни лица са инсталирали шпионски софтуер на телефоните на десетки журналисти и активисти, обяви неправителствената правозащитна организация „Амнести Интернешънъл“, цитирана от Ройтерс.
В доклад се казва, че в мобилните телефони се инсталира софтуер, който позволява пускане на камерата и микрофона на устройствата дистанционно. Програмата също така дава възможност за извличане на информация от телефоните, без да е нужно въвеждане на парола.
Един от потърпевшите е Славиша Миланов - журналист, чието устройство е било взето временно, след като полицията го спряла и разпитвала, разказва ръководителят на отдела по сигурност на „Амнести Интернешънъл“ Данака О'Кербал. Според него са намерени доказателства, че полицията е използвала инструмент за борба с престъпността, наречен „Селбрайт”, за да проникне в телефона на Славиша и чрез него да инсталира новия шпионски софтуер, който наричаме „Новиспай“.
Той е дал на сръбските власти възможност да източат голямо количество информация от устройството, да имат достъп до скрийншотовете му, имейла и смс-ите му, както и да пускат микрофона и да проследяват локацията му, казва още О'Кербал.
„В края на февруари аз и редакторът бяхме спрени от пътната полиция на входа на град Пирот. След обикновена проверка, бях отведен в местно управление под претекст, че ще бъда тестван за употреба на наркотици. Резултатите бяха отрицателни, но бях задържан в продължение на 90 минути. Двама цивилни служители казаха, че събират информация по съдебно производство. Временно нямах достъп до телефона си. След като ме пуснаха, се усъмних, че са ми изключили мобилните данни. От полицията нямаха никакви мои пароли и пин кодове, с които да отключат телефона“, разказа Славиша Миланов, който е заместник-редактор на сайта „Фар“ в ефира на „Здравей, България“ по Нова телевизия.
Той се свързва с лабораторията по сигурността на „Амнести Интернешънъл“ и с журналистическите сдружения в страната, защото подозира, че телефонът му е „хакнат“.
„Чрез въпросния проследяващ софтуер може да се разгледа изцяло „дигиталния живот“ на човек. Предполагам, че са искали да окажат натиск над нас“, посочва още Миланов.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/podslushvani-i-sledeni-zhurnal/