Политическа жега в Испания: Социалистите в Каталуния обърнаха изборите
"Седемте живота на Педро Санчес" е озаглавена статията в испанския в. "Паис", посветена на неочакваните резултати на вчерашните предсрочни парламентарни избори в Испания. Премиерът излезе почти невредим от парламентарни избори, на които почти всички проучвания на общественото мнение предричаха поражението му, пише БТА.
Педро Санчес винаги е умеел да рискува. Поемал е рискове, при които може да загуби или спечели всичко - но въпреки това му трябваха много години, за да бъде възприет сериозно. В някои среди той все още не е възприеман сериозно, пет години след достигането си до премиерския пост, отбелязва изданието.
Убедителната победа на социалистите в Каталуния се отрази на общия им резултат, посочва испанският в. "Мундо". Поддръжниците на каталунската независимост губят 9 места, но е възможно да се окажат ключови за оставането на Санчес на премиерския пост.
Резултатите в Каталуния се оказаха ключови за цяла Испания. Каталунският клон на социалистическата партия спечели съкрушителна победа в областта, което допринесе за успеха на Педро Санчес. А депутатите от силите, подкрепящи независимостта, и по-специално тези от "Заедно за Каталуния" на Карлес Пучдемон, отново ще играят решаваща роля при опитите на социалистите да съберат мнозинство, което да им позволи да останат на власт.
Испанските социалисти предизвикаха изненадващ обрат, като успяха да окажат съпротива на десницата, отбелязва френският в. "Фигаро". Въпреки победата си Народната партия не успява да постигне мнозинство в испанския парламент, което може да позволи на Санчес да запази премиерския си пост.
Десните сили на Алберто Нунес Фейхоо получават 136 места в парламента, но няма да могат да управляват, или поне - не като разчитат на коалиция с крайнодясната партия "Вокс". На двете партии не им достигат 6 депутатски места за постигането на необходимото мнозинство от 176 гласа.
Това е огромна изненада, която опровергава почти всички социологически проучвания - с изключение на тези на един институт, чиито заключения системно прогнозираха добър резултат за социалистите.
В крайна сметка рискът, поет от Санчес, който се класира на второ място, се оправда - той опроверга всички прогнози и избегна отстъпването на властта на коалицията от десни и крайнодесни.
"Регресивните сили се провалиха", обяви той пред централата на партията си, докато поддръжниците му скандираха "Но пасаран" - антифашистки лозунг от времето на Гражданската война в Испания.
Но дори и със 122 депутати, с двама повече, отколкото преди четири години, Санчес също не може да постигне мнозинство, дори ако към социалистите се присъединят членовете на "Сумар" (радикалната левица) или ако разчита на същите партии, които го подкрепиха през 2019 г., отбелязва френското издание. Партията, която може да промени ситуацията, е "Заедно за Каталуния", която получи седем депутатски места. Тази политическа сила обаче системно се противопоставя на всички испански институции, включително и на правителството.
Водачът на нейната партийна листа за изборите вече заяви: "Няма да гласуваме за правителство на Педро Санчес, без да получим нещо в замяна". Това "не" поне е категорично "не", коментира "Фигаро".
Грешки на консерваторите помогнаха на Педро Санчес да спре възхода на "Вокс", пише британският в. "Файненшъл таймс". Екстремните политики на коалиции, създадени за управление на местно равнище, накараха избирателите да не подкрепят крайнодясната група на националните избори.
Предупрежденията на Санчес, че консерваторите и крайнодесните националисти ще поведат Испания назад, далеч не бяха особено оригинални за испанската политика. В седмиците преди вчерашните избори обаче консервативната Народна партия и радикалите от "Вокс" дадоха реални примери на местно равнище как ще процедират при съставяне на коалиция. И много избиратели не харесаха това, което видяха.
В резултат НП не получи толкова места в парламента, колкото очакваше, а "Вокс" загуби една трета от своите, оставяйки десния блок без мнозинство за съставяне на правителство. Въпреки че Санчес също няма мнозинство, той може да се похвали с едно: спирането на похода на твърдолинейната десница в Европа.
Това е далеч по-добър резултат, отколкото през май, когато НП на Фейхоо нанесе такова унизително поражение на Санчес на общинските и регионалните избори, че той реши да рискува и да обяви предсрочни парламентарни избори.
Консерваторите се сблъскаха с трудности в сътрудничеството си с "Вокс" - партия, която е враждебна към зелената енергия, мултикултурализма и феминизма. Тъй като през май НП не успя да постигне необходимите ѝ мнозинства за управление на местно равнище, тя се принуди да се съюзи с "Вокс", за да сформира коалиционни правителства. Хаотичният резултат от тези коалиции, който включваше забрани на знамената на ЛГБТ движението, сблъсъци във връзка с театъра и затваряне на велосипедни алеи, имаше два ефекта според анализаторите: мотивира разколебани избиратели на левицата и отслаби ентусиазма на много десни избиратели, имащи резерви към "Вокс".
169 места за консерваторите и "Вокс" срещу 153 за социалистите и крайнолевите означават, че Испания може да очаква седмици на преговори и пазарлъци, докато съперничещите си лагери проучват възможностите си за правителство, отбелязва британският в. "Гардиън". Преговорите на двата блока за съставяне на правителство ще започнат след свикването на новия парламент на 17 август. Крал Фелипе Шести ще покани лидера на консерваторите да се опита да състави правителство. В подобна ситуация през 2015 г. лидерът на Народната партия Мариано Рахой отказа, заявявайки, че не може да събере подкрепа.
Ако Фейхоо последва този пример, кралят може да се обърне към премиера Санчес със същата молба. Законът не определя краен срок за процеса, но ако никой от кандидатите не си осигури мнозинство в рамките на два месеца след първите избори за премиер, трябва да бъдат произведени нови избори.
Проучване на социологическата агенция "Ипсос", публикувано този месец, показа, че икономиката е най-важният въпрос за испанските избиратели - 31% от анкетираните я поставиха на първо място в списъка си. Следваха я безработицата с 10 % и здравеопазването с 9 %. Имиграцията, една от любимите теми на "Вокс", беше най-важният въпрос само за 2 % от анкетираните, припомня "Гардиън".
До съставянето на ново правителство Санчес със сигурност ще остане служебен премиер с ограничени правомощия: правителството му ще може да приема ново законодателство само в извънредни ситуации. Политическата съдба на лидера на Народната партия обаче не е толкова ясна, отбелязва "Политико".
Когато той се опита снощи да произнесе реч пред своите поддръжници, тълпата заглуши консервативния политик, крещейки името на регионалната премиерка на Мадрид Исабел Диас Аюсо. Преди изборите Аюсо, която е изключително популярна сред електората на партията, намекна, че подкрепата ѝ за лидерската позиция на Фейхоо зависи от победата му на тези избори.
Въпреки че Фейхоо спечели най-много гласове, обект на спорове е дали той е изпълнил мисията си, обобщава "Политико".
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/politicheska-zhega-v-ispaniya-/