Примирието под въпрос: САЩ и Иран размениха удари
БГНЕС
Нова размяна на удари между САЩ и Иран постави под въпрос спазването на примирието между двете държави и заплаши с ново разгаряне на конфликта в Близкия изток. Вашингтон обвини Техеран в нападение срещу товарен кораб и от своя страна нанесе удар срещу ирански складове за ракети и дронове, както и срещу крайбрежни радарни позиции.
Според позицията на САЩ, тяхната ответна реакция е в отговор на „необоснована агресия срещу търговското корабоплаване от страна на иранските сили“, която „явно наруши примирието“. То описа операцията като „мощен отговор на вчерашната атака срещу търговски кораб, който преминаваше през Ормузкия проток“.
Тръмп осъди иранския удар с дрон срещу кораба, като заяви: „Очевидно това е безразсъдно нарушение на споразумението ни за прекратяване на огъня“.
Впоследствие стана ясно, че Революционната гвардия на Иран е нанесла удари по американски обекти в региона на Персийския залив в отговор на американските удари.
„Ако агресията се повтори, нашият отговор ще бъде по-мащабен от този“, заявиха от Революционната гвардия.
Иран предупреди корабите да не влизат или напускат Персийския залив през протока без разрешение, но корабите продължиха да се движат, а някои използваха маршрут, който не е одобрен от Техеран.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/primirieto-pod-vapros-sasht-i-/


