Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Приятелство, което не умира: Путин пристигна във Виетнам след визитата в Северна Корея

Свят

Приятелство, което не умира: Путин пристигна във Виетнам след визитата в Северна Корея

Приятелство, което не умира: Путин пристигна във Виетнам след визитата в Северна Корея - Tribune.bg
Снимка:

Президентът на Русия Владимир Путин пристигна във виетнамската столица Ханой на втората спирка от източноазиатската си обиколка.

Путин и Ким Чен-ун се повозиха на руска лимузина из Пхенян

Пътуването, което идва след пищното му посещение в Северна Корея, се тълкува като демонстрация на дипломатическата подкрепа, на която Русия все още се радва в този регион, отбелязва Би Би Си.

Съединените щати разкритикуваха посещението като заявиха, че дава платформа на президента Путин да популяризира своята агресивна война в Украйна.

Виетнам все още цени историческите връзки, които има с Русия, дори когато работи за подобряване на отношенията си с Европа и САЩ.

Надвиснала над малък парк в Ба Дин, политическия квартал на Ханой, петметрова статуя на Ленин изобразява руския революционер в героична поза. На рождения му ден всяка година делегация от висши виетнамски служители тържествено полага цветя и прекланя глави пред статуята, подарък от Русия, когато все още беше Съветски съюз.

Връзките на Виетнам с Русия са близки и датират от много десетилетия, до жизненоважната военна, икономическа и дипломатическа подкрепа, оказана от Съветския съюз на новата комунистическа държава в Северен Виетнам през 50-те години на миналия век.Виетнам описва връзката им като „изпълнена с лоялност и благодарност“.

След като Виетнам нахлу в Камбоджа през 1978 г., за да свали режима на червените кхмери, страната беше изолирана и санкционирана от Китай и Запада и силно зависеше от съветската помощ.

Днес икономиката на Виетнам е трансформирана чрез интегрирането й в световните пазари. Русия изостана много зад Китай, Азия, САЩ и Европа като търговски партньор. Но Виетнам все още използва предимно руско военно оборудване и разчита на партньорства с руски петролни компании за проучване на нефт в Южнокитайско море.

Нахлуването на Русия в Украйна постави Виетнам пред дипломатическо предизвикателство. Тя избра да се въздържи при различните резолюции на ООН, осъждащи действията на Русия, но въпреки това поддържа добри отношения с Украйна и дори изпрати известна помощ на Киев. Те също споделят наследство от съветската епоха; хиляди виетнамци са работили и учили в Украйна.

Всичко това е в съответствие с дългогодишните принципи на външната политика на Виетнам да бъдеш приятел с всички, но да избягваш всички официални съюзи - това, което ръководството на комунистическата партия сега нарича „бамбукова дипломация“.

Ето защо Виетнам с такава готовност подобри отношенията си със САЩ, страна, срещу която нейните по-стари лидери водиха дълга и разрушителна война, в интерес на търсенето на доходоносни пазари за виетнамския износ и балансирането на близките си връзки с гигантския съсед Китай.

САЩ възразиха срещу официалното посещение на президента Путин във Виетнам с мотива, че то подкопава международните усилия за изолирането му, но едва ли може да бъде изненадано. Освен специалните исторически връзки с Русия, обществените настроения във Виетнам относно войната в Украйна са по-амбивалентни, отколкото в Европа.

Колко дълго Виетнам поддържа своето приятелство с Владимир Путин не е толкова ясно. Тя вече търси алтернативни източници на военно оборудване, но прекратяването на сегашната й зависимост от Русия ще отнеме години.

Поредица от оставки на високо ниво в комунистическата партия наскоро предполагат интензивно вътрешно съперничество за следващото поколение лидери и, потенциално, за това в каква посока ще поеме страната. Но все още не се говори за изоставяне на амбицията да сме приятели на всички и врагове на никого.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети