Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
13.83 ℃ - България, София
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Размяна: Москва освободи арестуван американски учител, в замяна САЩ пуснаха задържан руснак

Свят

Размяна: Москва освободи арестуван американски учител, в замяна САЩ пуснаха задържан руснак

Размяна: Москва освободи арестуван американски учител, в замяна САЩ пуснаха задържан руснак - Tribune.bg
Снимка:

Американският учител Марк Фогел, освободен от Русия след три години и половина затвор, беше посрещнат от президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом във вторник след полет, с който мъжът се завърна от Москва. „Чувствам се като най-щастливия човек на земята в момента“, каза Фогел с американско знаме, окачено на раменете му. „Аз съм учител от средната класа, който сега е в света на мечтите.“

Тръмп, застанал до Фогел в дипломатическата приемна на Белия дом, каза: „За мен той изглежда дяволски добре“.

Освобождаването на 63-годишния Фогел, който беше задържан в Русия от август 2021 г. и излежаваше 14-годишна присъда, идва в момент, в който Тръмп се стреми да подобри отношенията с Москва като част от усилията да осигури край на войната в Украйна.

Фогел беше освободен чрез пратеника на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф, който направи необявена спирка в Москва във вторник, за да го вземе.

Марк Фогел, бивш служител на посолството на САЩ в Москва и учител, беше арестуван по обвинение за контрабанда на наркотици през август 2021 г. При обиск на летище Шереметиево у Фогел са открити канабис и хашишово масло, твърдят от руското МВР.

Днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков съобщи, че Русия ще получи в замяна руски гражданин, който лежи в американски затвор, но отказа да му съобщи името.

„Имаше интензивна работа между съответните ведомства, имаше контакти и в резултат на това Фогъл бе освободен, както и един руски гражданин, който беше в затвор в САЩ“, каза Песков. Според „Уолстрийт джърнъл“ става дума за Александър Виник, един от ръководителите на криптоборсата BTC-e, който чака присъда по обвинение за престъпен сговор с цел пране на пари.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети