Разследването започна: Шведските власти се качиха на борда на кораба „Вежен“

Шведските власти са се качили на борда на плаващия под малтийски флаг кораб „Вежен“, който вчера бе задържан заради прекъсване на кабели, минаващи по дъното на Балтийско море, за да започнат разследване на случая, съобщи шведската полиция, цитирана от Ройтерс.
„Можем да потвърдим, че представители на шведските власти са били на борда на плавателния съд, за да проведат следствени действия“, заяви говорител на службите за сигурност. Той обаче отказа да оповести повече информация по разследването.
Подводният кабел между Латвия и Швеция беше повреден рано в неделя в изключителната икономическа зона на Швеция, вероятно в резултат на външно влияние, потвърди Латвия. Това принуди НАТО да разположи патрулни кораби в района и доведе до разследване за саботаж от страна на шведските власти.
Шведски прокурор разпореди конфискуване на кораб като част от разследването.
Данните за морския трафик показват, че в неделя плавателен съд на бреговата охрана е ескортирал кораба за насипни товари „Вежен“ до бреговете на Швеция, където по-късно е хвърлил котва. „Вежен“ е преминал покрай оптичния кабел вчера в 00:45 ч. по Гринуич (02:45 ч. българско време).
Изпълнителният директор на параходство „Български морски флот“ кап. Александър Калчев каза по-рано, че офицерският състав на кораба е от осем българи, а девет граждани на Мианма са изпълнителски състав. Калчев добави, че е възможно „Вежен“ да е причинил скъсването на кабела между Готланд и Латвия, но че лично той в никакъв случай не допуска, че става дума за саботаж или каквото и да е друго действие от страна на българския екипаж.
Повреденият кабел е на латвийския държавен радио-телевизионен център. От там заявиха, че е имало „смущения в услугите за предаване на данни“, но те не са засегнали крайните потребители.
„Установено е, че щетите най-вероятно са нанесени от външна сила и са значителни. Военноморските сили инспектират района, в който се е случил инцидентът. В контакт сме с НАТО и с другите балтийски държави, сътрудничим в разследването на случая. Ясно е, че това трябва да стане и на криминално ниво. Латвийската обществена телевизия е предоставила всички данни и обстоятелства, свързани с инцидента", каза Евика Силиня, министър-председател на Латвия.
В района на инцидента е имало най-малко два други кораба, докладват латвийските военни.
Посолството на Република България в Стокхолм е в контакт с компетентните шведски власти и активно следи развитието на случая. Това съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР) по повод на информацията от шведската прокуратура, че е започнала разследване по подозрение в „саботаж“ и задържането на българския кораб „Вежен“ в Балтийско море, предаде БТА.
„В Министерството на външните работи постъпи информация за инцидент с българския кораб „Вежен“, който е плавал покрай остров Готланд и Латвия, където се предполага, че са нанесени щети по подводна комуникационна инфраструктура“, посочват от министерството. От МВнР уверяват, че при постъпила нова информация, тя ще бъде съобщена своевременно.
Германия заяви днес, че ще участва в разследването на повредата на кабела. Правителствен говорител посочи участието на Германия в операцията на НАТО "Балтийски страж", като заяви, че то допринася за разследването. Операцията "Балтийски страж" стартира в Хелзинки на 14 януари с цел защита на критичната подводна инфраструктура.
"Инцидентът показва още веднъж колко уязвима е критичната подводна инфраструктура", каза говорителят. Той добави, че увеличаването на присъствието на НАТО в региона е от основно значение за Германия.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/razsledvaneto-zapochna-shvedsk/