Сълзотворен газ и протести в Грузия след отлагане на присъединяването към ЕС
Грузинската полиция за борба с безредиците използва сълзотворен газ и водно оръдие срещу демонстранти, протестиращи срещу решението на правителството да отложи присъединяването към Европейския съюз, съобщи АФП.
Хиляди хора се събраха в столицата Тбилиси и градове в цяла Грузия, след като министър-председателят Иракли Кобахидзе обяви решението в условията на следизборна криза, при която президентът на страната оспори легитимността на новоизбрания парламент и правителство.
Развявайки знамена на ЕС и Грузия, хиляди хора се събраха пред парламента, блокирайки движението по главния път на грузинската столица в последния от поредицата протести в страната.
Репресиите продължиха до ранните часове, като маскирани полицаи стреляха с гумени куршуми и брутално биеха протестиращи и журналисти.
Демонстрантите издигнаха барикади и ги подпалиха, а местните медии съобщиха, че няколко протестиращи и журналисти са били арестувани. „Заставам на страната на грузинските медии, които са непропорционални мишени и атакувани, докато си вършат работата и отразяват непрекъснато“, заяви прозападният президент Саломе Зурабишвили в социалните мрежи. Изявлението на министър-председателя дойде часове след като Европейският парламент прие необвързваща резолюция, с която отхвърли резултатите от парламентарните избори в Грузия на 26 октомври, твърдейки, че са допуснати „значителни нередности“.
В резолюцията се призовава за нови избори в рамките на една година под международен надзор и за налагане на санкции на висши грузински служители, включително Кобахидзе.
Обвинявайки Европейския парламент и „някои европейски политици“ в „изнудване“, Кобахидзе заяви: „Решихме да не поставяме въпроса за присъединяване към Европейския съюз на дневен ред до края на 2028 г.“ Но той обеща да продължи да провежда реформи, като увери, че „до 2028 г. Грузия ще бъде по-подготвена от всяка друга страна кандидатка да започне преговори за присъединяване с Брюксел и да стане държава-членка през 2030 г.“.
Министерството на вътрешните работи съобщи, че „протестиращите са влезли във физически сблъсък с полицията“ в Тбилиси, „в резултат на което са пострадали трима полицаи, двама от които са настанени в болница“.
Около 90 грузински дипломати разпространиха съвместно изявление, в което протестират срещу изявлението на Кобахидзе. Те заявиха, че решението „не съответства на стратегическите интереси на страната“, противоречи на грузинската конституция и „ще доведе Грузия до международна изолация“.
Депутатите от „Грузинска мечта“ гласуваха единодушно Кобахидзе да продължи да бъде министър-председател. Но експерти по конституционно право заявиха, че всички решения, взети от новия парламент, са невалидни, тъй като той е одобрил собствените си пълномощия в нарушение на законовото изискване да изчака решението на съда по искането на Зурабишвили за анулиране на изборните резултати.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/salzotvoren-gaz-i-protesti-v-g/