Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Съмнения за военни престъпления, извършени от Израел?

Свят

Съмнения за военни престъпления, извършени от Израел?

Съмнения за военни престъпления, извършени от Израел? - Tribune.bg
Снимка:

Израел удари най-големия бежански лагер в Газа с подновени въздушни удари в сряда, което накара служители на ООН за правата на човека да предупредят, че насочването на огъня към гъсто населени жилищни райони „може да се равнява на военни престъпления“. Бомби удариха лагера Джабалия за втори път в рамките на два дни, разбиха сгради и десетки хора, според управляваното от Хамас здравно министерство. АФП стана свидетел на огромни щети на мястото на инцидента, като хора трескаво се ровеха през развалините, за да извадят окървавени жертви.

Израел каза, че неговите бойни самолети са извършили удара, насочен към "комплекс за командване и контрол на Хамас" и "са елиминирали" неопределен брой бойци. Спасителите казаха, че "цели семейства" са загинали, но подробностите не могат да бъдат потвърдени веднага. Израел е ударил над 11 000 цели в Газа от 7 октомври насам - когато въоръжени бойци на Хамас нахлуха в Израел и убиха 1400 души, включително много цивилни, които бяха застреляни хладнокръвно. Много държави подкрепиха правото на Израел да отвърне на удара на Хамас, но с нарастването на броя на убитите цивилни се увеличиха и критиките към израелската тактика. Според здравното министерство на Газа досега са убити 8796 жители на ивицата, предимно жени и деца. Цели квартали в Газа са изравнени. Израелските сили вече бяха ударили лагера Джабалия във вторник, убивайки най-малко 47 души, според данни на АФП.

Военни престъпления

ООН осъди последните бомбени удари на Израел, присъединявайки се към хора от международно осъждане дори от Боливия, която прекъсна дипломатическите отношения в знак на протест. Най-висшият орган на ООН за правата на човека - цитирайки "големия брой цивилни жертви" и мащаба на разрушенията - заяви, че има "сериозни опасения, че това са непропорционални атаки, които могат да се равняват на военни престъпления". Йордания отзова своя посланик в Израел "и осъди израелската война, която убива невинни хора в Газа".

Израел отхвърли подобни обвинения, заявявайки, че Хамас умишлено използва цивилни зони, за да скрие командни постове и арсенали, които се използват за нападение над израелски цивилни. Израелската армия съобщи, че ударът срещу Джабалия във вторник е убил командира на батальона на Хамас Ибрахим Биари и е разрушил подземен тунелен комплекс. Армейският говорител подполковник Ричард Хехт описа Бихари като „мишена с висока стойност“, която изпрати командоси на Хамас по време на атаките от 7 октомври и оттогава „надзирава бойните усилия на Хамас в Северна Газа“. „Нашата война не е срещу народа на Газа“, каза той. "Палестинският народ заслужава мир и безопасност. Вместо това той е експлоатиран като щит." Хамас каза, че седем от 240-те заложници, които държи, включително трима притежатели на чужди паспорти, са загинали при бомбения атентат във вторник. Това твърдение е невъзможно да се провери. Лидерът на групировката Исмаил Хания обвини Израел в извършването на "варварски кланета срещу невъоръжени цивилни", заявявайки, че Израел прикрива собствените си "поражения".

Най-накрая

По-рано в сряда стотици притежатели на чужди паспорти и ранени и болни палестинци получиха разрешение да избягат от боевете в Египет, първата подобна евакуация от началото на войната. След седмици на чакане, на надежда, портите на „Рафах“ се отвориха и цели семейства - борещи се под тежестта на малкото им останало имущество - се втурнаха през силно укрепената граница. Линейки откараха ранените до безопасността на египетските полеви болници, включително едно младо момче с тежка превръзка около стомаха. Египет съобщи, че са преминали общо 335 чужденци или граждани с двойно гражданство и 76 от тежко ранените и болните. „Насочваме се към пресичането от 25 дни“, каза Ала ал Шубаки, йордански гражданин. „Най-накрая намерих името си в списъка на евакуираните. Чужденците включват 31 австрийци, 20 австралийци, петима френски граждани, четирима италианци и някои германски и американски граждани, съобщиха техните правителства.

Сред тях са и 36 български граждани.

Ум Салех Хюсеин от Йордания каза, че недостигът на вода и електричество е "най-малкото" от трудностите в Газа. "Имаше по-големи проблеми като бомбардировките. Страхувахме се. Много семейства бяха убити", каза тя пред АФП. За тези, които са изоставени, чакането за безопасност продължава. "Няма надежда в ивицата Газа. Тук вече не е безопасно", каза Амен ал-Аклюк, който избяга от град Газа по израелски заповеди. "Когато границата се отвори, всички ще напуснат и ще емигрират. Ние се сблъскваме със смъртта всеки ден, 24 часа в денонощието." Представител на Газа каза, че около 50 камиона, превозващи медицинска и хранителна помощ, са влезли в Газа в сряда, сред най-големите ежедневни потоци досега. Но ситуацията в Газа остава отчайваща, като според хуманитарните групи липсват храна, гориво и лекарства за 2,4 милиона жители. Повече от 20 000 ранени все още са блокирани в ивицата Газа, според Лекари без граници (MSF). „Тези, които желаят да напуснат Газа, трябва да им бъде позволено да го направят без допълнително забавяне. Трябва също така да им бъде дадено правото да се върнат“, се казва в изявление на MSF, призоваващо за евакуация на по-голям брой хора.

В Газа остават около 20 000 ранени цивилни.

Без почивка

С нарастващите страхове от регионална война президентът на САЩ Джо Байдън призова за „спешни механизми“ за намаляване на напрежението и каза, че висшият дипломат Антъни Блинкен ще започне друга обиколка в Близкия изток от петък. Турция и Иран призоваха за регионална конференция за предотвратяване на пожар, тъй като Израел е изправен пред ежедневни въздушни атаки от Хамас и други подкрепяни от Иран групировки в Близкия изток, включително йеменските бунтовници хути. На север Израел разменя почти ежедневен огън с подкрепяната от Иран ливанска групировка Хизбула. А семействата на заложниците, отвлечени от Хамас, са претърпели непоносимо чакане на новини за роднини, смятани за държани в лабиринта от тунели дълбоко под Газа. Айелет Села, чиито седем братовчеди бяха отвлечени от Хамас, каза, че не може да намери „покой“, докато близките й не бъдат върнати. „Нямаме повече сълзи, очите ни са сухи, празни сме след три седмици“, каза Села пред АФП в Голямата синагога в Париж. „Моля само за едно нещо да се върнат.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети