САЩ призоваха Румъния да разследва потенциална руска кибернамеса в изборите
Според разузнаването Калин Джорджеску е бил промотиран в ТикТок от платени инфлуенсъри
Преди втория тур на президентските избори в Румъния в неделя САЩ вчера изразиха безпокойство от предполагаема руска кибернамеса с цел да се повлияе на вота и призоваха за разследване, предаде ДПА и БТА.
На първия тур, състоял се на 24 ноември, крайнодесният и проруски кандидат Калин Джорджеску неочаквано излезе начело. Елена Ласкони, представителка на либерално-консервативната реформистка партия "Съюз за спасение на Румъния" остана втора.
Коментарите, направени от говорителя на Държавния департамент Матю Милър, последваха доклад на румънското министерство на отбраната, който показва „руска намеса във злонамерени кибердейности, чиято цел е да повлияят на румънския изборен процес“.
В един от документите Румънската разузнавателна служба (SRI) посочва, че класираният на първи място кандидат в президентските избори Калин Джорджеску е бил масирано промотиран в платформата ТикТок чрез координирани профили, алгоритми за препоръчване и платена реклама.
Джорджеску заяви, че е не е изхарчил нито една лея в предизборната си кампания, напомня агенцията.
Разсекретените документи разкриват също, че над 100 инфлуенсъри са получавали заплащане, за да агитират в полза на Джорджеску в ТикТок, отбелязва Ройтерс. Разузнавателната служба заяви също, че данни за достъпа до официалния сайт на румънските избори са били публикувани в руски платформи за киберпрестъпления. Данните за достъпа вероятно са били получени чрез атакуване на легитимни потребители или чрез използване на легитимния сървър за обучение, заяви агенцията.
Тя добави, че е идентифицирала над 85 000 кибератаки, целящи да се възползват от уязвимости в системата. Русия отрече каквато и да е намеса в предизборната кампания в Румъния.
„Атаките са продължили интензивно, включително в деня на изборите и в нощта след тях", се посочва в разсекретения документ на агенцията.
„Данните, на които се позовава докладът, трябва да бъдат изцяло разследвани, за да се гарантира целостта на изборния процес в Румъния“, подчерта Милър. Той каза, че румънският народ трябва да избере своите лидери и че САЩ „не се намесват в този избор или процес“.
В завоалирано предупреждение към Русия той каза, че напредъкът на Букурещ като „силен съюзник в НАТО и партньор в Европейския съюз не може да бъде върнат назад от чуждестранни фактори, които се опитват да отклонят Румъния и външната й политика" от съюзите й със запада.
Всякакви подобни промени „биха имали сериозни негативни последици“ за сътрудничеството на Вашингтон с Букурещ в областта на сигурността и биха отказали американските компании да инвестират в Румъния, добави той.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/sasht-prizovaha-rumaniya-da-ra/