Седем политически групи в началото на мандата на ЕП
57 евродепутати остават извън групите
Започна първата пленарна сесия на новоизбраните евродепутати. Европейският парламент започва мандата си със седем политически групи. Евродепутатите от различни държави, които имат сходни идеи и виждания, се обединяват в политическа група. Според правилата на ЕП за сформирането на група са нужни 25 депутати от най-малко 7 държави членки.
Евродепутатите не са задължени да са част от политическа група. За момента 57 членове на ЕП остават извън съществуващите седем групи.
В същото време политическите групи имат определени предимства - те определят дневния ред на Парламента, получават повече време за изказвания в пленарна зала, разполагат със свой персонал и бюджет за организиране на срещи и разпространение на информация. Групите също така определят състава на парламентарните комисии и делегации.
Ето и седемте групи:
Група на Европейската народна партия (ЕНП) с председател Манфред Вебер (Германия). Той започва четвъртия си мандат като депутат в ЕП и е начело на групата от 2014 г.
Група на прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент (С&Д) начело с Ираче Гарсия – депутат от 2004 г.
Група „Обнови Европа“ с председател Дачиан Чолош (Румъния). Това е неговият първи мандат като депутат в ЕП. Преди това той е бил министър-председател на Румъния (2015-2016 г.) и еврокомисар по земеделието (2010-2014 г.).
Група на Зелените/Европейски свободен алианс (Зелени/ЕСА) със съпредседатели Ска Келер (Германия) и Филип Ламбертс (Белгия). Келер е евродепутат от 2009 г. и съпредседател на групата от 2016 г. Ламбертс е депутат в ЕП също от 2009 г., но е съпредседател на Зелените от 2014 г.
Идентичност и демокрация (ИД) начело с Марко Дзани (Италия), който е евродепутат от 2014 г.
Европейски консерватори и реформисти Reformists (ECR). Техни съпредседатели са Ришард Легутко (Полша) и Рафаеле Вито (Италия). Легутко е депутат в ЕП от 2009 г. и съпредседател на групата от 2017 г. Фито е бил депутат в ЕП през 1999-2000 г. и от 2014 г.
Конфедеративна група на Европейската обединена левица - Северна зелена левица (ЕОЛ/СЗЛ). Длъжността на председател на групата се изпълнява от Мартин Ширдеван (Германия). Това ще е така до избирането на нов председател.
Политическа група в ЕП може да бъде образувана във всеки един момент на мандата.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/sedem-politicheski-grupi-v-nachaloto-na-mandata-na-ep/
Коментари (0)
Добави коментар