Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
14.83 ℃ - България, София
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Северният магнитен полюс е по-близо до Сибир, отколкото беше преди пет години. Продължава да се движи към Русия

Свят

Северният магнитен полюс е по-близо до Сибир, отколкото беше преди пет години. Продължава да се движи към Русия

Северният магнитен полюс е по-близо до Сибир, отколкото беше преди пет години. Продължава да се движи към Русия - Tribune.bg

Учените вече работят с нов модел, проследяващ позицията на Северният магнитен полюс. Сега полюсът е по-близо до Сибир, отколкото беше преди пет години, и продължава да се движи към Русия, съобщава CNN.

За разлика от географския северен полюс, който отбелязва фиксирано местоположение, позицията на магнитния северен полюс се определя от магнитното поле на Земята, което е в постоянно движение. През последните няколко десетилетия движението на магнитния север е безпрецедентно - то драстично се ускори, а след това в по-скорошен обрат бързо се забави - въпреки че учените не могат да обяснят основната причина за необичайното поведение на магнитното поле.

Системите за глобално позициониране, включително тези, използвани от самолети и кораби, откриват магнитния север, използвайки Световния магнитен модел, както е наречен през 1990 г. Разработен от Британското геоложко проучване и Националната администрация за океаните и атмосферата, този модел отбелязва установената позиция на магнитния на север и прогнозира бъдещ дрейф въз основа на траекторията от последните няколко години. За да запазят точността на GPS измерванията, на всеки пет години изследователите преразглеждат WMM, като нулират официалното положение на магнитния север и въвеждат нови прогнози за следващите пет години на дрейф.

„Колкото повече чакате да актуализирате модела, толкова по-голяма става грешката“, каза д-р Арно Чулиат , старши научен сътрудник в Университета на Колорадо, Боулдър и Националните центрове за информация за околната среда на NOAA. „Начинът, по който е изграден моделът, нашата прогноза е предимно екстраполация, като се имат предвид настоящите ни познания за магнитното поле на Земята.“

Учените пуснаха два модела на 17 декември: стандартният WMM с пространствена разделителна способност от приблизително 2051 мили (3300 километра) на екватора и първият модел с висока разделителна способност с пространствена разделителна способност от около 186 мили (300 километра) на екватор. Докато всеки може да използва по-мощния модел с висока разделителна способност, повечето GPS хардуер, използван от широката общественост, включва стандартния WMM и не е оборудван да работи с другия - и много потребители няма да се възползват от надстройката, каза д-р Уилям Браун , геофизик и изследовател на геомагнетизма от Британското геоложко проучване, в имейл.

„Големите авиокомпании ще обновят навигационния софтуер в целия си флот от самолети, за да го заредят в новия модел, а военните в НАТО ще трябва да обновят софтуера в огромен брой сложни навигационни системи във всички видове оборудване“, каза Браун пред CNN. Но за повечето хора превключването не е необходимо.

Маркирането на Северния полюс е предизвикателство, тъй като е покрит с движещ се морски лед, но географското му местоположение, известно още като истинския Северен полюс, е фиксирано. За сравнение, северният магнитен полюс е най-северната точка на сближаване в магнитното поле на Земята, известно още като магнитосферата. Генерирана от разтопените метали в сърцевината на Земята, магнитосферата предпазва планетата от вредната слънчева радиация и предпазва слънчевите ветрове от разрушаване на земната атмосфера.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети