Сондата „Паркър“ разби световен рекорд за приближаване до Слънцето
Апаратът ще премине през слънчевата корона, където температурите достигат 3 милиона градуса по Целзий
Сондата "Паркър", която беше изстреляна от НАСА на 12 август, се превърна в космическия апарат, който най-много се е приближил до Слънцето в историята на човечеството, предадоха световните информационни агенции.
В понеделник тя се намираше на 42,73 милиона километра от нашата звезда, като по този начин подобри предишния рекорд, поставен от американо-германската сонда "Хелиос 2" на 2 април 1979 г.
Мисията на "Паркър" при това далеч не е приключила. През 2024 г. този космически апарат максимално ще се приближи до Слънцето и ще отстои от него само на 6 милиона километра разстояние.
"Сондата "Паркър" беше изстреляна само преди 72 дни, а ние вече се приближихме повече от всякога до нашата звезда в човешката история!", заяви ръководителят на проекта Анди Драйсман.
„Паркър" ще подобри и рекорда за най-бърз космически апарат с относителна скорост спрямо Слънцето. Предишният рекорд от 246 960 километра в час беше поставен от сондата "Хелиос-2". На 5 ноември "Паркър" трябва да се гмурне във фотосферата на Слънцето - тази част от звездата, която остава да се вижда от Земята при пълно слънчево затъмнение. Първите данни от мисията се очакват през декември.
Макар да е на милиони километри от звездата, "Паркър" ще премине през слънчевата корона, където температурите достигат 3 милиона градуса по Целзий. Защитата се осигурява от 12 см дебел термощит, който ще се нажежи до 1400 градуса, а минимално излизане на сондата от неговата "сянка", ще го унищожи за секунди.
Целта на сондата е да изследва как енергията и топлината се движат през слънчевата корона, както и да проучи какво ускорява слънчевите енергийни частици.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/sondata_parkyr_razbi_svetoven_rekord_za_priblizhavane_do_slynceto/
Коментари (0)
Добави коментар