Социално прочистване или социална политика? Париж премахва бездомниците преди Олимпийските игри
Заради Олимпийските игри Париж „разчиства” улиците си от хора, които биха накърнили имиджа на града. Асоциации обвиняват организаторите на спортния форум в т.нар. „социално прочистване”, което цели да изкара от града нежеланите групи от хора – мигранти, бездомници, секс работници и дори студенти, на които се предлагат скромни обезщетения, за да напуснат студентските си квартири, разказва Нова телевизия.
От месеци френски асоциации, които защитават правата на най-уязвимите групи хора, алармират за това, но нещата стигат по-далеч, след като преди дни френският защитник на човешките права Клер Хедон се самосезира по този проблем. Разследването ще засегне и свободното право да се протестира, както и използването на изкуствен интелект.
Как обаче Париж „разчиства” улиците си от най-ниските социални прослойки и какво се случва с тези хора? „Трябва да стане ясно, че винаги, когато даден град посреща Олимпийски игри, се наблюдава феномен, който наричаме „социално почистване”. За да се представят по възможно най-добрия начин пред света, градовете домакини „разчистват” нежеланите социални групи хора - бездомници, просяци, бежанци, секс-работници. Това констатира и нашата асоциация от няколко месеца в Париж”, обясни координаторът на „Лекари на света” във Франция Пол Алаузи. Той е и говорител на Асоциацията „Обратната страна на медала”, която защитава правата на хора в неравностойно положение. Твърди, че не са против Олимпийските игри, но това, което виждат ежедневно по улиците на Париж, е нехуманно.
„Между 200 и 500 души, които живеят на улицата в Париж, бяха експулсирани към други населени места във Франция. Между септември и декември миналата годината имаше 12 такива операции, а само от началото на годината те са вече 35. Тези популации преживяват истински ужас. Често са задържани, глобявани и зле третирани от полицията. Секс работниците битуват в градските гори или периферията на Париж. Органите на реда признават пред нас, че имат нареждане да действат по този начин, но не го казват официално”, посочва още Алаузи.
Обвиненията бяха отхвърлени от префектурата в парижкия регион, която увери, че държавата не си е поставила „цел за нула бездомни” в очакване на Олимпиадата. Точно обратното – властите твърдят, че искат да освободят „допълнителни места за спешно настаняване“, за да оставят „социално наследство“. По казуса се самосезира и френският защитник на правата на хората Клер Хедон. „Социалното разчистване” цели да изгони уязвимите хора от местата, където ще бъдат издигнати олимпийски съоръжения, но не само.
Миналата година за били закрити 3000 места за нощуване в т.н „социални хотели”, които подслоняват хора в нужда. Според запознати това се прави, за да бъдат освободени стаи, които да се отдават на туристи по време на Олимпийските игри. Целта е не само да се печелят пари, но и да се пази бляскавият имидж на Париж, който, според властите, тези хора развалят. „Париж не е само Градът на светлината. Там има и бедност, и солидарност, и точно това искаме да покажем”, казват от Асоциацията.
Но къде са експулсирани тези хора? „Съдбата им е различна. Бежанците. например, които живеят по улиците на Париж, са изпращани в регионални центрове за временно настаняване. Има 10 такива в различни френски градове. Едва 38% от бежанците обаче отговарят на необходимите условия и поне временно получават убежище. Другите са ориентирани към 115 – номерът, на който бездомни звънят за помощ, но трябва да търсят такава в други градове. Те от своя страна нямат пари да ги настаняват и в крайна сметка тези мерки не правят нищо друго, освен да разпространяват мизерията из цялата страна”, подчертава Пол.
Разследването, поето от френския защитник на правата, ще разгледа и въпроса за студентите. Повече от 2000 от тях ще бъдат пренастанени, а стаите им в студентските общежития - отдадени на пожарникари, болногледачи и служители на гражданска сигурност. „Те са имали предложения да напускат своите общежития срещу 100 евро и 2 билета за Олимпийските игри. Неслучайно защитниците на човешките права се самосезират по този проблем”, разкрива координаторът на „Лекари на света” във Франция. От Министерството на образованието уверяват, че нито един студент няма да бъде лишен от настаняване по време на Игрите, но не отричат, че младите хора ще бъдат премествани.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/sotsialno-prochistvane-ili-sot/