Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Световните агенции за вота у нас: България се нуждае от стабилен кабинет, за да приеме еврото и да не загуби милиарди евро

Свят

Световните агенции за вота у нас: България се нуждае от стабилен кабинет, за да приеме еврото и да не загуби милиарди евро

Световните агенции за вота у нас: България се нуждае от стабилен кабинет, за да приеме еврото и да не загуби милиарди евро - Tribune.bg
Снимка:

Дясноцентристката партия ГЕРБ в България спечели парламентарните избори в неделя, но ще трябва да търси коалиционен партньор за съставяне на правителство, пише Ройтерс в коментар след вота у нас.

„Продължаваме промяната“ (ПП) се класира на второ място, а  „Възраждане“ остана трета.
Изборите в неделя, които са седмите за последните четири години, бяха предизвикани от неуспеха на политическите партии в България да се споразумеят за съставяне на коалиционно правителство след неубедителните избори на 9 юни.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на избирателите за подкрепата и заяви, че партията му ще състави ново правителство.
„Ще работим заедно с всички, с изключение на „Възраждане“, каза той.
България е управлявана от краткотрайни правителства от 2020 г. насам. Страната се нуждае от период на стабилно, добре функциониращо правителство, за да ускори потока от средства от Европейския съюз и да се даде тласне към приемане на еврото.

Плановете за присъединяване към еврозоната вече бяха отлагани два пъти поради пропуснати цели за инфлация. Понастоящем присъединяването е насрочено за 25 януари 2025 г.

Много избиратели казаха, че се опасяват от по-нататъшна несигурност, отбелязва Ройтерс.

Победата на ГЕРБ беше отбелязана и от Асошиейтед прес. Агенцията пише, че изглежда труда задача да се намерят съюзници за формиране на управляваща коалиция в един толкова фрагментиран парламент.  Умората на избирателите и разочарованието от политиците създадоха среда, в която радикални политически гласове, подпомогнати от дезинформация, намаляват обществената подкрепа за демократичния процес и повишават популярността на проруските и крайнодесните групи.

Нямаше ясен победител в последното гласуване, проведено през юни, и седемте групи не успяха да съставят жизнеспособна коалиция.

Наблюдатели предполагат, че гласуването в неделя ще доведе до по-трудни преговори между групите в парламента, особено след като се предвижда броят им да достигне девет партии.

Безкрайната изборна спирала оказа сериозно влияние върху икономиката и външната политика на България. Страната рискува да загуби милиарди евро от фондовете на ЕС за възстановяване поради липса на реформи. Пълната интеграция в отворената шенгенска зона и присъединяването към еврозоната вероятно ще бъдат отложени. Подобни тревожни сигнали, според анализаторите, са възможни мотиви партиите от двата края на политическия спектър да търсят решение, основано на прагматични компромиси.

Резултатите от изборите ясно показват, че България може да има поне трипартийно правителство с участието на проевропейските партии ГЕРБ и Продължаваме промяната - Демократична България. Ако двете формации не успеят да се разберат, страната ще отиде на избори през пролетта, осмите избори за четири години, пише пък Красен Николов за Euractiv.bg.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети