СЗО: Европа да не намалява разходите за здравеопазване
"Съкращенията в здравеопазването не само ще застрашат животи, но и ще бъдат контрапродуктивни", посочи агенцията на ООН
Европейските правителства не трябва да намаляват разходите за здравеопазване по време на настоящата икономическа криза, предизвикана от коронавирусната пандемия и свързаните с нея блокировки, предупреди Световната здравна организация.
"Загрижени сме, че страните ще отговорят на тази криза по същия начин, както направиха с рецесията преди 10 години..., чрез намаляване на публичните разходи за здравеопазване", заяви на пресконференция регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Клюге.
"Тези съкращения попречиха на много хора да получат достъп до здравните грижи, от които се нуждаят", допълни той.
Според СЗО публичните разходи за здравеопазване на глава от населението са спаднали в около половината от европейските страни между 2008 г. и 2013 г., съобщава АФП. Нуждите от здравеопазване, които не могат да бъдат удовлетворени, са се увеличили в 19 от 28 държави от ЕС, като през 2013 г. са засегнати 3 милиона души повече, отколкото през 2008 г., съобщи агенцията на ООН. Освен това до 9% от домакинствата са били докарани до бедност в резултат на необходимостта да плащат за здравеопазване.
С очакването икономическото производство на ЕС да се свие със 7,5% през тази година, агенцията предупреди, че съкращенията в здравеопазването не само ще застрашат животи, но и ще бъдат контрапродуктивни.
"Страните, които поеха по пътя на съкращаването на разходите за здравеопазване, се борят да се възстановят от икономическия шок и трябва да се поучим от грешките в миналото", каза Клюге.
Потвърдени са повече от 2 милиона случая на COVID-19 и са регистрирани над 175 000 смъртни случая в 53-те страни в европейския регион на СЗО.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/szo-evropa-da-ne-namalyava-razhodite-za-zdraveopazvane/
Коментари (0)
Добави коментар