Тръмп изглежда подкрепи Мъск и технологичната индустрия по въпроса за визите за професионалисти
Избраният за президент Доналд Тръмп изглежда, че подкрепя Илон Мъск и останалите си привърженици в технологичната индустрия по въпроса за работните визи за професионалисти, който предизвиква спорове в неговия лагер, съобщи Асошиейтед прес.
В интервю за „Ню Йорк пост“ в събота Тръмп изрази одобрение за визите, които имат за цел да доведат квалифицирани работници в САЩ. „Винаги съм харесвал визите, винаги съм бил в подкрепа на визите. Именно за това ги имаме“, заяви Тръмп.
В миналото той е критикувал т.нар. H-1B визи, които е определял като „много лоши“ и „нечестни“ към американските работници. През първия си мандат той въведе политиката „Назначи американец“, която предвиждаше промени във визовия режим с цел да се гарантира, че визите се дават на най-високоплатените или най-квалифицираните кандидати.
Въпреки критиките си към визите и опитите да ограничи използването им Тръмп също е използвал такива визи в своите предприятия в миналото – нещо, което той призна в съботното си интервю.
„Имам много H-1B визи в моите фирми. Аз вярвам в H-1B. Използвал съм ги много пъти. Това е чудесна програма“, каза Тръмп пред вестника, цитиран от БТА.
Той не уточни дали ще се опита да въведе промени в броя или начина на употреба на визите след встъпването си в длъжност на 20 януари. Твърдата имиграционна политика на Тръмп, фокусирана основно върху имигрантите, които се намират нелегално в САЩ, беше крайъгълен камък на президентската му кампания и приоритетна тема за привържениците му.
През последните дни обаче лагерът му е разделен в публичен дебат, който се развива предимно онлайн, по въпроса за технологичните компании, които наемат чуждестранни работници. Твърдата десница в лагера на Тръмп обвини Мъск и други негови привърженици от технологичния свят, че се опитват да прокарват политики, които противоречат на визията за „Америка на първо място“.
Софтуерни инженери и други служители на технологичната индустрия използват H-1B визите, насочени към квалифицирани чуждестранни работници, и казват, че те са ключов инструмент за наемане на трудни за запълване позиции. Критиците им обаче смятат, че те вредят на американските граждани, които биха могли за заемат тези работни места.
Някои представители на твърдата десница призоваха тази визова програма да бъде отменена.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/tramp-izglezhda-podkrepi-mask-/