„Туитър“ потвърди aвтентичносттa на Иисус Христос
„Туитър“ потвърди aвтентичносттa на Иисус Христос. Това стана възможно, след като от средата на миналата седмица всеки потребител получи възможност да се възползва от платената услуга - синьо кръгче за автентичност в платформата с абонамент от 8 долара месечно. Липсата на ясни правила за удостоверяването на самоличността на хората, администриращи профилите, обаче, доведе до хаос и множество тролски атаки, при които с въпросното кръгче за автентичност се сдоби и Иисус Христос.
„Туитър“ временно спря предлагането на въпросния абонамент от 8 долара след масови злоупотреби с нововъведението, макар абонаментът да е идея на новия собственик на социалната мрежа Илон Мъск.
„Twitter Blue“, както Мъск нарече платения абонамент, просъществува само ден-два, преди да бъде ограничен за операционната система на „Епъл“ (във версията на приложението за Андроид не се предлагаше). От програмата може да се възползва всеки потребител, заплатил необходимата сума, без дори да предложи документи за самоличност, пише „Форбс“.
Така социалната мрежа се наводни с верифицирани тролове, представящи се за популярни политически фигури като Джордж Буш, Тони Блеър, търговски компании като „Пепси“, „Тесла“, „Бритиш петролиум".
Много от тролските акаунти са трудни за разпознаване и доведоха до информационен хаос. Фалшив профил на фармацевтичната компания „Eli Lilly and Company“, например, публикува, че „с радост съобщава, че инсулинът вече е безплатен“, а друг техен продукт ще се предлага за 400 долара, защото „можем да правим каквото си поискаме“. Твърдението за инсулина доведе до голям спад от над 4% в акциите на „Лили“ и милиони долари загуба, но и предизвика дебат в САЩ за високата цена на животоспасяващото лекарство.
Все още не е ясно дали и кога абонаментната услуга ще бъде подновена и какво ще се промени в начина, по който модераторите на социалната мрежа проверяват истинността на акаунтите, които верифицират. Платеният абонамент се разглежда като спасителен пояс от Мъск, който наскоро придоби „Туитър“ за 44 млрд. долара и по-рано заяви, че „фалит не е изключен“.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/tuitar-potvardi-avtentichnostta-na-iisus-hristos/