Учени, които откриват рецептори за температура и допир, спечелиха Нобеловата награда за медицина
Двама учени, които са открили как телата ни усещат топлината на слънцето или прегръдката на любим човек, спечелиха Нобелова награда за медицина.
Дейвид Джулиъс и Ардем Патапутян си поделят тазгодишния приз за работата си върху усещането на допир и температура.
Те са разбрали как телата ни превръщат физическите усещания в електрически импулси в нервната система. Затова се смята, че откритието им може да доведе до нови начини за лечение на болката.
Топлината, студът и докосването са от решаващо значение за преживяването на света около нас и за нашето собствено оцеляване.
Но как всъщност телата ни го правят, беше една от големите загадки на биологията.
Пробивът на професор Дейвид Джулиъс в Калифорнийския университет в Сан Франциско идва от изследване на парещата болка, която изпитваме от яденето на лют пипер. Той експериментира с източника на топлина на лют пипер – веществото капсаицин.
Той откри специфичния тип рецептор (част от клетките ни, която открива света около тях), който реагира на капсаицин.
Допълнителни тестове показаха, че рецепторът реагира на топлина и се задейства при определени температури. Това се случва, например, ако изгорите ръката си с чаша кафе.
Пробивните открития на Джулиъс и Патапутян полагат началото на интензивна изследователска дейност. В резултат на нея бързо се повишава разбирането за това как нервната ни система усеща топлина, студ и механични стимули.
Тазгодишните лауреати идентифицират ключови липсващи звена в познанието за сложното взаимодействие между сетивата ни и околната среда.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/ucheni-koito-otkrivat-retseptori-za-temperatura-i-dopir-specheliha-nobelovata-nagrada-za-meditsina/