Украйна иска да сключи ядрена сделка с България през юни
Украйна се стреми да сключи сделка с България през юни за придобиване на ядрени реактори, за да компенсира загубата на Запорожската централа, завзета от Русия, разкри Петро Котин, ръководител на украинската държавна компания за ядрена енергия "Енергоатом", в интервю за „Ройтерс“.
Новите реактори ще бъдат инсталирани в атомната електроцентрала "Хмелницки" в Западна Украйна и ще бъдат оборудвани с руско оборудване, което Киев иска да внесе от България, заяви в интервю Петро Котин.
Русия получи контрол над Запорожската централа, най-голямата ядрена централа в Европа, след като започна инвазията си в Украйна през февруари 2022 г. Шестте ядрени реактора на Запорожката централа в момента са спрени.
"Преговорите между правителството на Украйна и България продължават, и мисля, че някъде през юни ще имаме резултат от сключването на договори с България за закупуване на това оборудване", каза Котин в интервюто.
"Поставих (задачата) пред нашата строителна организация и Хмелницката централа да бъде готова за инсталиране до юни", каза той, визирайки първия от двата реактора, който ще бъде готов за инсталиране веднага.
Той заяви, че ако той бъде доставен навреме и в пълен обем, „Енергоатом“ ще има готовност да започне пусковите работи по новия реактор след 2 до 3 години - период, който е необходим и за производството на турбината за блока. Енергоатом води предварителни разговори с General Electric (GE.N), отваря се нов раздел за изграждане на турбината, каза той.
Вторият реактор ще бъде инсталиран по-късно, но все още няма точен срок.
България предварително е определила цената на двата реактора на 600 млн. долара, но София има желание да увеличи цената на оборудването, което освен от България може да се купи само от Русия, каза той.
„Има постоянно желание от българска страна да постигне по-големи ползи за себе си от тези 600 млн. долара и колкото повече време минава, толкова по-високи цени посочват, но ние все още сме фокусирани върху цената от 600 млн. долара", каза Котин.
Той заяви, че "Енергоатом" възнамерява да построи още два реактора в Хмелницки на базата на американския реактор AP-1000 и че компанията ще започне да излива бетон за двата нови блока в началото на април.
След загубата на Запорожката АЕЦ Украйна разчита на ядрена енергия от три действащи централи в страната с общо девет реактора, включително два реактора, които в момента работят в централата в Хмелницки.
Украйна не се е отказала от плановете си един ден да рестартира Запорожската електроцентрала и че за разлика от Русия ще може и ще знае как да я пусне отново в експлоатация.
"Русия все още казва, че ще рестартира централата, но технически не може да я пусне, защото няма електропроводи, вода и персонал", каза Котин и добави, че Москва не иска да признае това на политическо ниво.
На бойното поле обаче самите украински войски са в застой, след като миналата година се опитаха да проведат контраофанзива, която се оказа неспособна да пробие руските отбранителни линии в Запорожка област.
"Енергоатом", който запазва персонала, управлявал "Запорожие", ще бъде готов да рестартира централата след нейното "деокупиране" и вече е обучил специални екипи за това.
След взривяването на язовир "Каховка" централата загуби постоянния приток на вода от река Днепър, необходима за енергоблоковете, и засега централата разполага само с малък запас в езеро в близост до съоръжението.
Според Котин при сегашните условия само един реактор може да работи не повече от един месец и след това трябва да бъде изключен поради липса на вода за охладителната му система.
Той отбеляза, че за да се рестартира централата, трябва или да се възстанови разрушеният язовир Каховка, или да се изградят помпи, които да доставят вода от Днепър.
"Това отнема някъде около две години, но това е за основните скъпоструващи мерки. През това време ще бъде възможно да се проверят всички системи и ако няма саботаж, всички останали системи ще бъдат готови за пускане в експлоатация."
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/ukrayna-iska-da-skliuchi-yadre/