Украйна се доближава до ядрена сделка с България в нов удар по руското влияние
България се обръща срещу Москва в преговорите за продажбата на двата руски реактора на Киев
България е близо до споразумение за продажба на два руски ядрени реактора и друго оборудване на украинската държавна компания за атомна енергия, докато Европа се опитва да оттегли контрола на Москва върху енергийните доставки на континента, пише в статия „Wall Street Journal“.
Съгласно сделката, която още не е финализирана, държавна енергийна компания НЕК ще продаде оборудване на украинската държавна ядрена компания „Енергоатом“ от недовършената АЕЦ „Белене“ за най-малко 600 милиона евро, или около 650 милиона долара, казват източници на изданието.
Ако се осъществи сделката, това ще бъде първият път от началото на войната, в който Украйна ще ползва руско оборудване за ядрена енергия за увеличаване на своите енергийни мощности. Фактът, че България, която отдавна е приятелски настроена към Москва, обмисля сделката е знак за това колко руското влияние е ерозирало в източните държави на Европейския съюз.
Тъй като Украйна се бори да плати сметката, един от вариантите, обсъждан между български и американски официални лица, е САЩ да допринесат чрез помощта си за Украйна, отбелязва изданието.
Това може да включва отпускане на средства от страна на САЩ на „Енергоатом“, който след това да плати на българския си партньор. Друг вариант, който се разглежда, е България да вземе миноритарен дял в украинската атомна електроцентрала „Хмелницки“, където трябва да бъде инсталирано оборудването.
Посолството на САЩ в София не са отговорили на питанията, а от „Енергоатом“ са отказали коментар. Самата България разчиташе на Русия за повечето си газови доставки преди началото на инвазията през февруари 2022 г.
„Сделката показва как енергийното влияние на Русия в Европа намалява бързо“, казва Мартин Владимиров, директор на програмата за енергетика и климат в Центъра за изследване на демокрацията. Сделката също е част от по-голяма западна стратегия за вкарване на украинския енергиен пазар в европейската орбита, смята той. За Украйна, която работи по завършването на два енергийни блока в своята атомна централа Хмелницки в западната част на страната, оборудването ще запълни празнина за нейното съоръжение, проектирано от Съветския съюз, и ще помогне на Киев да разшири своя износ на електроенергия към Европа.
Украинските ядрени техници вече са обучени да използват оборудване, произведено в Русия. „След началото на войната в Украйна изграждането на електроцентрала с това оборудване стана [политически] невъзможно”, каза Делян Добрев, депутат от ГЕРБ. „Украйна има нужда от оборудването, което имаме. То е перфектното съвпадение“, добавя той.
В България сделката ще отбележи края на ядреното партньорство с Москва, което оформи нейната енергийна политика в продължение на десетилетия и сложи страната по-близо до Кремъл.
Работата по АЕЦ „Белене“ е спирана и подновявана няколко пъти от 80-те години на миналия век. Западните правителства го критикуваха като технически и търговски грешен проект, който ще обвърже България за десетилетия с руските енергийни доставки.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/ukrayna-se-doblizhava-do-yadre/