Вдигнаха „Грипен“-и по спешност заради руски изтребители край Латвия

Информацията идва след поредица от напрегнати ситуации с участието на руски бойни самолети
Два унгарски изтребители „Грипен“ бяха вдигнати по спешност заради руски самолети, приближили се опасно близо до въздушното пространство на НАТО и нарушаващи международните правила за авиационна безопасност.
Това съобщават от Алианса в социалните мрежи, като споделят и снимки. Руската военна формация включвала един Су-30, един Су-35 и три МиГ-31.
Информацията идва след поредица от напрегнати ситуации с участието на руски бойни самолети, за които се сочи, че навлизат във въздушното пространство на страни членки на Алианса.
Операцията е част от постоянната мисия NATO Air Policing, при която въздушното пространство на Алианса се охранява денонощно, за да се гарантира сигурността на всяка точка от него.
Самолетите са засечени западно от латвийското крайбрежие, преди да бъдат ескортирани от патрулиращите самолети на НАТО. След приключване на мисията унгарските Gripen-и са се приземили успешно обратно в базата в Шяуляй в Литва.
Въздушното командване на НАТО изтъкна, че бързата реакция на унгарските пилоти подчертава непоколебимия ангажимент на Алианса за защита на Балтийския регион и опазване на източния му фланг.
Припомняме, че наскоро американският президент Доналд Тръмп заяви, че ако чужди бойни самолети навлязат във въздушното пространство на страна членка от НАТО, според него трябва да бъдат свалени.
Европейските дипломати предупредиха Кремъл, че НАТО е готов да реагира с пълна сила, включително сваляне на руски самолети, ако нарушенията на въздушното пространство продължат, съобщи Bloomberg, позовавайки се на служители, запознати с въпроса.
Според доклада британски, френски и германски пратеници са повдигнали въпроса по време на напрегната среща в Москва тази седмица, изразявайки загриженост относно неотдавнашното нахлуване на три руски изтребителя МиГ-31 в естонското въздушно пространство.
Според дипломатите нарушението е било умишлена тактика, наредена от руски командири.
Москва отрече обвиненията, настоявайки, че нейните самолети не са пресекли Естония и отхвърляйки твърденията, че проучва отбранителните съоръжения на НАТО.
По-рано шведският министър на отбраната Пол Йонсон обяви, че шведските сили ще предприемат действия за атака и сваляне на всеки руски самолет, който нарушава въздушното пространство на страната.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/vdignaha-gripen-i-po-speshnost/



Коментари (0)
Добави коментар