Вече сме в годината на земното прасе
През новата китайска година ни очакват много успехи и финансово благополучие
Настъпи китайската нова година – така вече сме в годината на земното прасе. Това е времето на най-продължителните празненства в Азия. Настъпването на новата лунната нова година се посреща с редица ритуали, които продължават дни наред. Така официално честванията ще приключат до 19 февруари.
В Китай зодии също са 12, но те не се променят всеки месец, а всяка година. Така официално изпратихме Годината на жълтото земно куче и навлизаме в Годината на земното (жълто) прасе. Този зодиакален знак се характеризира със спокойствие и се очаква годината да е балансирана с потенциал за успехи.
Прасето - последното животно от китайския зодиак - масово се приема като символ на щастието, изобилието, благоденствието и богатството. В нашата астрология съответства на скорпион. Смята се, че годината ще бъде доста положителна за хора, които се занимават с крупни финансови инвестиции. Ще има стабилизиране на фондовите борси
Менюто за празничната трапеза се изготвя крайно внимателно, тъй като всеки негов елемент е натоварен със значение. Рибата и рибните ястия на масата са задължителни - рибата е символ на разточителност и дори излишък. Сладкишите също присъстват като символ на успеха и напредъка. На почит са и храни, които приличат на златни, като китайски кнедли и бухтички.
Фойерверките също са често срещани, защото се приема, че светлината им и гърмежите плашат злото и то бяга. Това е и причината червеният цвят да е предпочитан - смята се, че злото го ненавижда и се бои от него.
Всички празнични дни са натоварени с традиции и символика. Най-важни са посещенията
Пикът на тържествата е на 19 февруари и ще бъде отбелязан с Фестивала на хартиените фенери. Наричан е още "Китайският Свети Валентин", защото в древни времена е бил единственият ден, в който неомъжените китайки са можели да излязат свободно да се порадват на фестивала и, съответно, да се запознаят с момчета.
По традиция дните около празника са съпътствани и от най-голямата масова миграция вътре в една страна. Около 3 млн. китайци пътуват, за да се приберат в родни си дом за празника.
И така до следващата година, когато ще дойде Годината на железния плъх...
WATCH: Zigong City, known as the Lantern City of China, lit up the night sky to welcome the Chinese Lunar New Year pic.twitter.com/FjYETfIs1U
— Reuters Top News (@Reuters) February 3, 2019
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/veche-sme-v-godinata-na-zemnoto-prase/
Коментари (0)
Добави коментар