Версия: Корабът „Руен“ е похитен от пирати
Все още няма връзка с екипажа
Тази теория коментира капитанът I ранг о. з. Васил Данов по Нова телевизия. Той определи нападението като „по-скоро пиратско, за което ще се иска откуп”. Според британски изследователи, когато корабът с българи на борда се е отклонил от маршрута си, наблизо е имало риболовен кораб, плаващ под ирански флаг. По-рано рибарският плавателен съд е бил в сомалийски води.
Капитанът I ранг смята, че плененият кораб не е имал въоръжена охрана. „Досега няма случай, в който въпреки охраната някой кораб да е бил превзет. Сомалийците приближават с малки лодки уж нещо да питат и се качват с въжета по борда. Когато има петима души с автомати или гранатомети – те се отказват от нападението”, посочи Васил Данов. Капитанът I ранг смята, че плененият кораб не е имал въоръжена охрана. „Досега няма случай, в който въпреки охраната някой кораб да е бил превзет. Сомалийците приближават с малки лодки уж нещо да питат и се качват с въжета по борда. Когато има петима души с автомати или гранатомети – те се отказват от нападението”, посочи Васил Данов.
Все още няма връзка с екипажа на моторния кораб "Руен", част от състава на Параходство "Български морски флот" АД. Плавателният съд е похитен на около 380 морски мили източно от остров Сокотра, Йемен, във водите на Арабско море.
Приоритет за параходството е сигурността на 18-те моряци, девет от които са българи. Един от тях е от Ангола, а останалите са от Мианмар.
Няма достъп до сателитните телефони. Не е ясно дали похитителите са хути, коментират информирани източници.
От Параходство "Български морски флот" поясниха, че ще разпространяват само писмена информация. Формиран е екип във външно министерство, който ще се заеме със случая, предава БНР.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/versiya-korabat-ruen-e-pohiten/