Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Япония скоро започва изпускането на радиоактивна вода от „Фукушима“ в океана. Колко трябва да се тревожим?

Свят

Япония скоро започва изпускането на радиоактивна вода от „Фукушима“ в океана. Колко трябва да се тревожим?

Япония скоро започва изпускането на радиоактивна вода от Фукушима в океана. Колко трябва да се тревожим? - Tribune.bg
Снимка:

Японското правителство може да започне да изпуска обработена, но все още радиоактивна вода от разрушената атомна електроцентрала „Фукушима“ в Тихия океан още следващия месец, пише Ал Джазира. Ядреният надзорен орган на ООН даде зелена светлина на противоречивия план след двугодишен преглед.

Очаква се скоро японски служители да обяснят на местната общност и съседните страни какво ще бъде въздействието на изпускането на водата, която в момента се съхранява в повече от 1000 гигантски резервоара около площадката на електроцентралата.

Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси посети в сряда префектура Фукушима и заяви, че опасения има.  

„Всички тези сложни графики и статистики са едно нещо, но реалността, реалността на хората, реалността на икономиката, реалността на социалните настроения и възприятия може да са различни“, каза той на среща на жители и служители.

Повече от 1,3 милиона тона вода – достатъчно, за да напълни 500 плувни басейна с олимпийски размери – се е натрупала в централата, откакто цунамито през март 2011 г. разруши електрическите и охладителните системи на електроцентралата и предизвика най-голямата ядрена катастрофа в света след Чернобил.

Сега идеята е чрез обработка на водата да се премахнат почти всички радиоактивни елементи с изключение на тритий - изотоп на водорода, преди тя да бъде изхвърлена в океана. Пускането се очаква да започне това лято, но среща отпор и недоверие. 

Японските риболовни съюзи отдавна се противопоставят на плана, заявявайки, че той ще попречи на опитите да се възстанови репутацията на Япония, след като редица държави забраниха някои японски хранителни продукти след бедствието през 2011 г.

Някои съседни страни също се оплакват през годините от заплахата за морската среда и общественото здраве, като Китай се очертава като най-големият критик.

Рафаел Гроси коментира, че няма „вълшебна пръчица“, която би могла да успокои опасенията, но посочи, че МААЕ ще създаде постоянен офис, който да преглежда освобождаването на водата в продължение на десетилетия.

Планът за изпускане на водата, обявен за първи път през април 2021 г. среща отпора и на Южна Корея, където е следващата спирка на шефа на МААЕ. Следват Нова Зеландия и островите Кук.

Южна Корея заяви, че макар да уважава доклада на МААЕ, нейният приоритет ще остане „здравето и безопасността на хората“, съобщи агенция Yonhap, цитирайки служител от кабинета на президента Юн Сук-йол.

Сеул, който забрани целия внос на морски дарове от осемте японски префектури близо до Фукушима през 2013 г. поради опасения за радиация, също така заяви, че ще предприеме „безпрецедентно интензивна“ проверка на храните през следващите 100 дни, за да гарантира, че вносителите, дистрибуторите и търговците на дребно правилно маркират произхода на стоките.

Местните хора в Япония според проучване на Asahi Shimbun през март установи, че 51% от 1304 респонденти подкрепят изпускането на отпадъчни води, докато 41% са против. По-рано тази година жителите на столицата Токио излязоха на улицата, за да протестират срещу плана.

Във Фукушима, префектурата, където се случи бедствието, местните рибари се обявиха против плана от първия ден. В продължение на много години след срива властите спряха своите риболовни операции, а други страни въведоха ограничения за внос.

Дори след като заобикалящата вода и рибата се върнаха в безопасните нива, доверието на потребителите никога не беше напълно възстановено и риболовната индустрия на Фукушима сега струва само малка част от това, което беше преди, коментира CNN.

 


Последвайте ни в Google News

 

Етикети Фукушима, МААЕ
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати