За първи път в историята – Китайска сонда кацна на тъмната страна на Луната
Пускането на семена и яйца на насекоми e един от интересните експерименти
Китайският космически апарат "Чанъе-4" направи успешно кацане на обратната страна на Луната. Това съобщиха от Централната телевизия на Китай, цитирана от международните информационни агенции.
"Чанъе-4", която носи името на богиня на Луната в китайската митология, е първата сонда, която каца на тъмната страна на Луната. Никога досега космически апарат не е кацал там, мястото до голяма степен е слабо познато. Апаратът беше изстрелян на 8 декември.
Успешното приземяване е станало в 10.26 местно време (4.26 българско). Апаратът е изпратил на сателита, който поддържа комуникацията между диспечерите на Земята и сондата, снимка от "тъмната страна".
Мястото, където е кацнала „Чанъе-4” се нарича Ейткън и е кратер на Южния полюс. Басейнът е с диаметър около 2500 км и дълбочина 12 км. "Това е най-голямата, дълбока и стара структура, образувана от удар на Луната“, каза Сяо Лун от университета по геонауки в Ухан. Ударът може да е извадил материал от горната мантия на Луната на повърхността. Това ще може да провери спектрометърът на "Чанъе-4".
Предвидени са геоложки проучвания на района, както и биологични експерименти. Най-интересният научен експеримент е доставянето на голям контейнер със семена и яйца на насекоми. Целта е да бъде проверено дали те могат да се развият на Луната.
Роувърът "Чанъе-4" повтаря външния вид на предшественика си - лунохода "Юйту" ("Нефритен заек"), който беше спуснат на Луната с апарата "Чанъе-3" на 14 декември 2013 г.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/za-parvi-pat-v-istoriyata--kitayska-sonda-katsna-na-tamnata-strana-na-lunata/
Коментари (0)
Добави коментар