Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Захариева с 5 ключови приоритета, сряд тях Европейски форум за иновации и по-голяма роля на жените

Свят

Захариева с 5 ключови приоритета, сряд тях Европейски форум за иновации и по-голяма роля на жените

Захариева с 5 ключови приоритета, сряд тях Европейски форум за иновации и по-голяма роля на жените - Tribune.bg
Снимка:

С минута мълчание в памет на жертвите на наводненията във Валенсия започна изслушването на българския кандидат за еврокомисар с ресор „Стартъпи, изследвания и иновации” Екатерина Захариева в Брюксел. То се провежда в сградата „Йожеф Антал” на Европейския парламент в белгийската столица и се очаква да продължи три часа. В залата присъстват български журналисти и евродепутати от различните политически групи.

Самата Захариева започна встъпителното си слово с изказване на съболезнования на семействата и близките на загиналите след наводнението в Испания. Тя благодари за доверието на българското правителство и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Захариева подчерта опита си като народен представител в българския парламент, който по думите ѝ ще ѝ помогне да се справи със стратегическия ресор. „Трябва да поставим науката и иновациите в центъра на нашите политики, за да осигурим бъдещото на Европа“, каза Екатерина Захариева по време на изказването си.

„Изследванията и иновациите трябва да са в сърцевината на по-силна и конкурентна Европа. Трябва да инвестираме повече ресурси. Генеративният изкуствен интелект се смята, че ще добави между 2 и 4 трилиона евро. 1/ 3 ще дойат от зелените технологии, които не са още на пазара. Изследванията и иновациите са по-малко в сравнение със САЩ, Китай и Япония. Ако бъда утвърдена, ще работя, за да променим тази тенденция. 2 милиона интелигентни хора правят Европа сила в областта на глобалните изследвания и инвестиции“, добави тя.

Захариева заложи на 5 ключови приоритета. Първият е да се укрепи европейското пространство за научни изследвания с нов законодателен акт. 3% от БВП за изследвания и иновации. Днес е 2,3%. 27 фрагментирани изследователски стратегии не означават единна европейска стратегия. Липсата на координация води до неефективна система за финансиране. Трябва да не допускаме изтичане на мозъци. Трябва да се гарантира свобода на движение на изследователи и научни изследвания. Ще подкрепим инвестиции в изследователски инфраструктури. Захариева подчерта като втори приоритет да има повече частни инвеститори в иновация. „Трябва да спре изтичането на иновации. Да има достъп до капитал и спиране на прекомерна бюрокрация, ще засиля дейността на европейския съвет за иновации“, добави тя като заяви, че сега много не минават през растеж. ЕП финансира само 8% от много чудесни прокети, ще засиля сътрудничествито с ЕЦБ.

„Ще направя цяла стратегия за стартъпи и ще организарам януари или февруари Форум за стартиращите предприятия. Ако бъда одобрена, ще организрам изследвателски институт за изскуствен интелект“

Захариева обеща да работи неуморно за насърчаване на ролята на жените в научните изследвания. Жените висшисти са повече от мъжете, но имат едва една от четири висши длъжности в областта на изследванията. Ще постигна 50% участие на жените в комисиите. Ще работя за мерки, университетски коалиции за повече привлекателни за нашите учени. Като пети приоритет Захариева очерта бюджета за иновации.

„Ще се боря за независима и укрепена рамкова програма. Виждам полезността от повишен бюджет. Ще посетя всички държави членки и ще се питам да ги убедя, че най-добрата инвестиция е в иновации. Тези програми са важни за растежа и конкурентоспособността на ЕС. Заставам зад реализацията на първия и втория стълб“, заяви Захариева. 

„Над 90% от европейската икономика се състои от малки и средни предприятия - 20% отива за тях, това не е достатъчно. 75% от фондовете отиват за тях от бюджета на съвета по инвестиции, но наш приоритет е опростяването на бюрокрацията“, обясни Захариева и подчерта, че „допълнителното финансиране няма да помогне без опростяването на административната тежест“.

Елена Доназан от ECR пита: „Какво ще предприемете за развиването на новите технологии в областта на ядрената енергетика, ще развивате ли сътрудничество с държавите- членки".

Захариева обясни: „Когато говорим за изследвания и иновации, трябва да не забравяме, че гоним неутралитет в клемата до 2050 г. - моя план е да ви предложа да удължим програмата за ядрена енергетика 2026-27 година. Ако разгледаме енергийния микс ще се убедим. Поддържам се към това да бъдем неутрални, но не мога да не подкрепя иновациите в ядрената енергия. Ще продължа да подкрепям алианса на малките модулни реактори, както и тези, свързани с безопасността при тях“.

Кандидатът за еврокомисар заяви, че е готова да работи с всеки в посока на по-конкуретна Европа.

„По-голям бюджет, по голяма целенасоченост и опростяване. Трябва повече сигурност, няма как да сме конкуретноспосожби, ако не сме сигурни. Вярвам, че европейсата сигурност е свързана с това, което стана в Украйна, За да подкрепим Украйна, трябва да ги подкрепяме повече и по-дълго.

Петър Волгин попита Екатерина Захариева дали не съществува риск военната икономика да стане мотор и в сферата, която й е поверена, и как ще успее да предотврати превръщането й в област, в която войната ще победи мира.

„Надявам се мирът да победи войната. Нашата сигурност е Украйна да победи. Ресурсите, които ние даваме Украйна да победи. Дадените пари са за сигурност. Украйна воюва за нашата сигурност“ Реакцията й бе аплодирана в залата.

Ева Майдел от ЕНП отбеляза, че Европа е научна супер сила и подкрепи твърдението си с цифри, като даде примери, че една трета от световните научни публикации идват от ЕС и че съюзът има голям брой носители на Нобелови награди. Въпреки това обаче Ева Майдел отбеляза, че като континент Европа изостава в сферата на конкурентоспособността, ако се прави съпоставка със САЩ и Китай.

„Основната ни цел е да достигнем тези страни. В момента разполагаме с около 95 милиарда евро за научни изследвания, като най-много средства има в програмата “Хоризонт Европа” - над 53 млрд. евро”, информира още българският евродепутат от ЕНП. Тя попита Екатерина Захариева има ли идея как да се преориентира финансирането, за да може европейската икономика да създава иновации и да стимулира икономическия растеж. „Голямата разлика между нас и САЩ, но и Япония, както и близките до нас държави са в частните инвестиции. Само 40 процента от европейските дружества инвестират в изследвания и иновации. В САЩ делът е 56 процента, още по-висок е в Япония и Южна Корея”, отговори българският кандидат за еврокомисар. Според нея ЕС трябва да бъде по-приоритиризан и фокусиран.

Христо Петров - Ицо Захарта от „Обнови Европа“, който е член на CULT - комисията по култура и образование също зададе въпрос. CULT е поканена да се включи и ще зададе въпрос, но няма глас при оценката. Петров попита Захариева: „В контекста на новия европейски баухаус какви възможности виждате за използване на цифрови инструменти за опазване на културата и ще има ли подкрепа за по-отдалечените културни институции, за да им се помогне в цифровия преход?"

Захариева му отговори: „Инклузивност на образованието е един от най-важните приоритети. Трябва да се фокусираме върху регионите. Моето портфолио не е пряко свързано с културата, но програма „Хоризонт Европа“ финансира т.нар. социални науки, които включват и културата. Мерките за държавите, които не са стигнали средното ниво, важат и за областта на културата. Имате моята подкрепа да бъдем инклузивни. Готова съм да работя с вас, за да постигнем тези цели. Обаче тук ще трябва да имаме и подкрепата на държавите-членки - без национално инвестиране, без реформи за култура, иновации и т.н., няма да постигнем целта си Европа да бъде най-конкурентоспособното място на света".

В края на 3-часовото изслушване българският кандидат имаше право на заключителна реч, но тя предпочете да не я произнася. Захариева благодари за за позитивният обмен на мнения в залата и добави „Моята врата винаги ще бъде отоворена за европейските депутати“. Изслушването завърши с аплодисменти. 

За да бъде одобрена кандидатурата ѝ, тя трябва да получи 2/3 от гласовете. Вотът се упражнява при закрити врата.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети