Започва посещението на Еманюел Макрон в Китай
Икономика, култура и човешки права са акценти на визитата на френския президент
Френският президент Еманюел Макрон започва второто си официално посещение в Китай, съобщават световните агенции. До сряда на преден план за Макрон е представянето на френските стоки, главно селскостопански хранителни продукти, на китайския пазар, както и откриването на филиал на парижкия музей „Бобур“. Френският президент ще заложи на развитието на добрите отношения с китайския ръководител Си Цзинпин.
"Очакваме около 40 договора" в традиционни за френско-китайските отношения отрасли - селскостопанска и хранителна продукция, туризъм, здравеопазване и др., посочи канцеларията на френския държавен глава.
Предизвикателството за Франция е да разшири спектъра на предлаганите от нея стоки. След поръчката от Китай на 300 самолета Еърбъс през март, Париж се надява да строи в Китай завод за преработка на ядрени отпадъци. От друга страна панаирът, който има за цел да покаже Китай като отворена страна, се състои на фона на търговска война между Пекин и Вашингтон, чиято цена Европа иска да избегне да плаща.
Във вторник Макрон ще открие проекта "Център Помпиду - Уест Банд Мюзиъм" - първият филиал на прочутия парижки музей, наричан "Бобур", извън Европа. Там ще бъдат изложени произведения, дадени назаем от музея "Бобур". По този случай Макрон ще обядва с китайски дейци на изкуствата, някои от които работят във Франция. Ще го придружава френският актьор Гийом Кане, партньор на носителката на Оскар Марион Котияр, който е и режисьор на следващия приключенски филм за Астерикс - "Астерикс и Обеликс: Средната империя", в който прочутият гал ще се докосне до китайската култура.
Държавните лидери на Франция и Китай ще разгледат във вторник китайския и френския павильон на Шанхайския панаир, след което двете двойки ще вечерят заедно "на едно много китайско място" - нещо като повторение на вечерята им през март в една вила-музей на Лазурния бряг, във френското градче Болийо сюр Мер.
В сряда Си Цзинпин ще посрещне своя гост в Пекин за по-официални преговори, главно за да се даде тласък на "еврокитайски дневен ред" в защита на климата и биоразнообразието.
Във фокуса на разговорите на двамата държавни глави ще бъде също иранската ядрена програма, преди изтичането на 4 ноември на ултиматума, даден от Техеран на партньорите му в споразумението, да му помогнат да заобиколи американските санкции. Очаква се Макрон да повдигне и деликатни теми като правата на човека, ситуацията в Хонконг и Синцзян, обвиненията в кибератаки и др. Неправителствената организация "Хюман райтс уоч" приканва Еманюел Макрон "да изпълни обещаното" и "да призове за мащабни подобрения в сферата на човешките права" в Китай.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/zapochva-poseshtenieto-na-emaniuel-makron-v-kitay/
Коментари (0)
Добави коментар