Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Свят
  3. Зловеща прогноза: Птичи грип заплашва да изтреби пингвините в Антарктика

Свят

Зловеща прогноза: Птичи грип заплашва да изтреби пингвините в Антарктика

Зловеща прогноза: Птичи грип заплашва да изтреби пингвините в Антарктика - Tribune.bg
Снимка:

На туристите може да бъде наредено да останат на борда на круизните кораби за първи път, за да се предотврати кръстосано заразяване

Опасен птичи грип достига Антарктика. Това се случва за първи път в историята на вечно замръзналия континент. Смъртоносният патоген заплашва да унищожи живеещите там популации от пингвини, които нямат изграден имунитет, защото никога преди не са били изложени на него. Учените се опасяват от предстояща биологична катастрофа.

Вирусът е открит в популациите на грабливи птици, наречени кафяви скуа, на антарктическия остров Бърд, който е част от британската отвъдморска територия Южна Джорджия и Южните Сандвичеви острови.

Експерти са сериозно притеснени, защото краят на октомври бе и началото на лятото на Южния полюс. Тогава започва размножителният сезон на видовете, обитаващи тази част на света. Очакваната “зоопандемия” идва в най-неподходящия момент, тъй като може да унищожи новото поколение на много от животните, които се срещат само в Антарктида, и да ги изправи пред риск от изчезване.

С настъпването на антарктическото лято ще завърши и най-дългата миграция в света - тази на полярната рибарка. Тя започва живота си през топлите месеци на Северния полюс, а когато там дойде зимата, тя прелита над 30 хил. километра, за да летува по каменистите брегове на Южния полюс. Заедно с нея натам ще се насочат още десетки хиляди птици. Орнитолозите предупреждават, че прииждащите ята допълнително ще разпространят болестта. 

Всъщност към този момент останалата част от света вече преминава през една от най-големите зарази на птичи грип, откакто болестта е открита преди век в Азия. Сериозността на епидемията е предизвикана от сравнително нов щам, наречен H5N1, който е засечен за пръв път в Китай през 1996 година.

H5N1 е изключително опасен за птиците. Силно заразен е и може да унищожи стотици птицеферми за броени дни и да остави хиляди без работа. Разпространява се по въздушно-капков път, чрез допир до изпражнения или заразена храна и замърсена вода. Леталността на птичия грип се дължи на зловещата му суперсила да еволюира светкавично. На повърхността си има два протеина, които учените наричат хемаглутинин (H) и невраминдиаза (N).

Съществуват 18 вида H и 11 вида N, като те могат да се групират в стотици комбинации, представляващи подтипове на вируса. Това свойство прави болестта по-устойчива в борбата ѝ с имунната система на жертвата си. В една заразена клетка могат да съществуват едновременно два подварианта на птичия грип, които могат да се смесят и да образуват нова, напълно различна версия на вируса.

Според учените настоящата опустошителна грипна вълна се заражда в средата на 2020 г., когато новият щам H5N1 еволюира от по-ранна своя разновидност, позната на вирусолозите като H5N8, която убива милиони домашни птици в Египет и голяма част от Северна Африка.

След това H5N1 мутира чрез взаимодействие с несмъртоносни видове на птичия грип, които циркулират сред дивите птици в Европа от 2019 г. Именно в този момент болестта придобива способността да заразява не само домашни, но и диви пернати животни.

Това предизвиква домино ефект и за броени месеци между 2021 и 2022 г.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати