Змии са най-вероятният източник на огнището на новия коронавирус
За заболяването беше съобщено за първи път в края на декември 2019 г. в Ухан, Китай
Вече има предположение кой всъщност е оригиналният източник на новооткрития коронавирус, който предизвика огнище на смъртоносно инфекциозно респираторно заболяване в Китай тази зима. Това са змиите китайски крайт и китайска кобра, информира Си Ен Ен.
Крайтът (Bungarus multicinctus) е известен още като тайвански крайт или китайски крайт и е силно отровен вид змия. Среща се в голяма част от централен и южен Китай и Югоизточна Азия.
За заболяването беше съобщено за първи път в края на декември 2019 г. в Ухан, основен град в централен Китай. То се разпространи бързо. Оттогава болни пътуващи от Ухан заразиха множество хора в Китай и други страни, включително САЩ.
Използвайки проби от вируса, изолирани от пациенти, учените в Китай определиха генетичния код на вируса и използваха микроскопи, за да го фотографират. Патогенът, отговорен за тази пандемия, е нов коронавирус от същото семейство вируси като SARS-CoV и MERS-CoV, които убиха стотици хора през последните 17 години. Световната здравна организация (СЗО) определи новия коронавирус като 2019-nCoV.
Какво е коронавирус?
Името коронавирус идва от неговата форма, която наподобява корона или слънчев ореол, когато се изобразява с помощта на електронен микроскоп.
Коронавирусът се предава по въздушен път и инфектира предимно горните дихателни и стомашно-чревни пътища на бозайници и птици. Въпреки че повечето от членовете на семейството на коронавирусите причиняват само леки грипоподобни симптоми по време на инфекция, SARS-CoV и MERS-CoV могат да заразят горните и долните дихателни пътища и да причинят тежки респираторни заболявания и други усложнения при хората.
Хората, заразени с тези коронавируси, страдат от тежка възпалителна реакция. За съжаление няма налична одобрена ваксина или антивирусно лечение за коронавирусна инфекция.
Както SARS, така и MERS са класифицирани като зоонозни вирусни заболявания. Това означава, че първите пациенти, които са били заразени, са придобили тези вируси директно от животни. Това е възможно, защото докато е бил животински гостоприемник, вирусът е придобил серия от генетични мутации, които му позволяват да заразява и да се размножава вътре в човека.
Сега тези вируси могат да се предават от човек на човек. Според проучвания първоначалният източник на тези опасни коронавируси е бил прилеп. Става ясно, че палмови цивети (бозайник, произхождащ от Азия и Африка) и камили са служили като междинни домакини между прилепите и хората.
В случая на коронавирусна болест през тази 2019 г., докладите посочват, че повечето от първата група пациенти, са били работници или клиенти на местен пазар на едро с морски дарове.
След по-подробен биоинформационен анализ на последователността на 2019-nCoV, учените предположиха, че този коронавирус може да идва от змии. Те откриха, че протеиновите кодове в 2019-nCoV са най-сходни с тези, използвани при змиите.
Змиите често ловуват прилепи в дивата природа. Докладите сочат, че змиите са били продавани на местния пазар на морски дарове в Ухан, което повишава възможността 2019-nCoV да е скочил от гостоприемни видове - прилепи - към змии, а след това и към хора в началото на това огнище на коронавирус. Как обаче вирусът може да се адаптира както към хладнокръвните, така и към топлокръвните гостоприемници остава загадка.
От избухването на вируса пазарът на морски дарове е дезинфекциран и затворен, което прави предизвикателство да се проследи животното на новия вирус по-трудно.
Избухването на новия коронавирус е още едно напомняне, че хората трябва да ограничат консумацията на диви животни, за да предотвратят зоонозни инфекции.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/svqt/zmii-sa-nay-veroyatniyat-iztochnik-na-ognishteto-na-noviya-koronavirus/
Коментари (0)
Добави коментар