Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Закон и ред
  3. Акция „Фалшив ТЕЛК“: Милиони са източени, 200 души не знаят от какво са болни

Закон и ред

Акция „Фалшив ТЕЛК“: Милиони са източени, 200 души не знаят от какво са болни

Акция Фалшив ТЕЛК: Милиони са източени, 200 души не знаят от какво са болни - Tribune.bg
Снимка:

Половината от инвалидните пенсии отиват при хора, които са здрави, 600 лв. искат от кандидат „инвалидите“

Акция на органите на реда срещу източване на средства от НОИ чрез фалшиви ТЕЛК е започнала на територията на цялата страна. Вече месец разследващите нищят измамите. До момента са разпитани над 200 души, които взимат така наречените инвалидни пенсии. Повечето не знаят от какво са болни, не знаят какви документи са им трябвали за ТЕЛК, не знаят били ли са хоспитализирани. Установено е, че повечето от епикризите са с едни и същи диагнози – болки в кръста, високо кръвно налягане, болки в коленете. Това обясни главният секретар на МВР Ивайло Иванов по време на брифинг.

Разград, Силистра, Габрово, Враца и Монтана са градовете, в които са установени нарушения. Най-фрапиращите случаи са от Силистра, където се очаква да бъдат повдигнати и обвинения от прокуратурата. 

„Стотици милиони изтичат в пясъка. Те не достигат до хората, които имат реална нужда от тези средства, а това са инвалидите. В Силистра посредници отиват при кандидатите и им носят на място нужните документи. Това става срещу 600 лв.“, съобщи зам.-главният прокурор Иван Гешев. В някои градове сумата достига 2500 лв.

1,7 млрд. лева годишно изплаща държавата за инвалидни пенсии, а това е свързано и с редица социални услуги, като получаване на безплатни винетки, безплатни дърва за огрев, допълнителна месечна помощ, средства за рехабилитация и други. Според Гешев "поне половината от инвалидните пенсии отиват в хора, които са социално слаби, но са реално здрави".

За последния месец има образувани 4 досъдебни производства и 7 прокурорски преписки.

Гешев обясни, че наказателна отговорност носят хората с фалшив ТЕЛК, тези от комисиите, както и самите посредници.

По думите на Гешев съществуват определени тенденции и процеси в държавата, включително и с наказателно-правен аспект, които способстват парите от НОИ и НЗОК да отиват не към нуждаещите се инвалиди и болни лица, а към хора, които не би следвало да получават финансиране от тези две институции.

Той уточни, че от министър-председателя Бойко Борисов и от главния прокурор Сотир Цацаров е възложено да се извърши анализ, както и да се задействат механизмите, с които разполагат прокуратурата и МВР за наказателно-правен анализ, извършване на проверки и образуване на досъдебни производства за документни престъпления.

Гешев допълни, че на места се е установило, че процентът на инвалидните пенсии достига до 28% от всички пенсии на конкретния регион. Най-големият процент бил в Силистра – 28,6% от всички пенсии в област Силистра, последвана от Разград – над 18% и Перник 16,97%.

 


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети