Акция „ТЕЛК“: Разбиха банда от лекари, над 1,6 млн. лв. в банкови касети
Само за месец – 44 разследвания и проверки на органите на реда
Разбита е организирана престъпна група, която се е занимавала с издаването на ТЕЛК-решения с невярно съдържание. В две банкови касети на лекари от Варна са открити над 1 600 000 лв. Това съобщи заместник-главният прокурор Иван Гешев. В касетата на единия медик имало 1 млн. 400 хил. лв., в другата са намерени 270 хил. лв.
На 17 и 18 февруари са направени 45 претърсвания и обиска. Бандата се състои от шестима членове. Петима от тях са лекари. Шестият е брат на медик от групата. Двамата са сирийски граждани, имат и българско гражданство. Те са били посредници. Набирали са желаещи за ТЕЛК-решения.
Има и напълно здрави лица. Посредниците ги мотивирали да получават пенсии и облаги, което ставало срещу заплащане от 1500 – 2000 лв.
„Те не отиват на преглед. Пращани са при лекари, които са членове на организираната престъпна група. Кандидатът казва парола на лекаря и той разбира, че е пратен от групата. После се уточнява диагноза, която била според желанието на „пациента“. После документите са подготвяни и пращани на ТЕЛК. Групата е имала членове и там. И „пациентът“ отива само на финала, за да си вземе експертното решение“, обясни наблюдаващият прокурор.
По време на полицейска операция са задържани 45 лица. От тях са обвинени 6. Разпитани са 31 свидетели. Те са ползвали такива ТЕЛК-решения. Утре прокуратурата ще иска от съда да остави в ареста шестимата, сочени за членове на групата.
Само за месец, след възложен анализ от министър-председателя Бойко Борисов и главния прокурор Сотир Цацаров, са образувани общо 44 проверки и разследвания. За сравнение за 2 години - през 2017 и 2018 г. е имало 46 проверки и разследвания, коментира заместник-главният прокурор Гешев. Това е само началото на предприетите от нас действия. Не става дума за кампанийност, временна акция, а сериозно организирана дейност на територията на цялата страна, каза той.
„До момента се потвърждава, че не става въпрос за недофинансиране на този социален проблем, свързан с лицата с нетрудоспособност, а става въпрос, че пари има, но голяма част от тях отиват в лица, които не се нуждаят от тях, които нямат инвалидност, нямат никакви сериозни медицински проблеми“, обясни Гешев. Той отбеляза няколко проблема. Парите не стигат до реално нуждаещите се. Тези пари стимулират определени части от населението да не работят, което рефлектира и върху трудовия пазар в страната. „Двама в семейство взимат по 300 лева, например. Към тях има 39 социални услуги-ток, винетки, дърва и др. Нямаш стимул да работиш“, обясни Гешев. Друг проблем е това, че хора с такива пенсии, имат право да работят допълнително. В повечето държави от ЕС това не е така.
„НОИ почти не разполага с реални инструменти за контрол над издаването на медицински удостоверения от този вид. Те могат само да атакуват такива, за които се съмняват. Не е правилно НОИ да няма контрол. Тя е поставена без изход, освен да отпусне пари, независимо дали има съмнения. Трябва да се промени законовата регламентация в тази посока“, смята Гешев.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/aktsiya-telk-razbiha-banda-ot-lekari-nad-1-600-000-lv-v-bankovi-kaseti/
Коментари (0)
Добави коментар