Делото за ремонта на НДК отново влиза в съда
ВКС го връща на САС за ново разглеждане
Върховният касационен съд връща за ново разглеждане делото за ремонта на НДК. Делото ще се разглежда от Софийския апелативен съд отново по отношение на осъдителната част на въззивното решение спрямо бившия председател на Съвета на директорите на Националния дворец на културата Валентин Кръстев, съобщават от ВКС.
Делото е образувано по жалба на Валентин Кръстев срещу решението на САС, с което е потвърдена присъдата на Софийския градски съд. С нея настоящият зам.-кмет на София Мирослав Боршош е признат за невинен по обвиненията за това, че като изпълнителен директор на НДК се е разпоредил със средства с целево предназначение в размер на 3 431 146,06 лева не по предназначението им; умишлено не е положил достатъчно грижи за управлението, стопанисването и запазването на повереното му имущество, като от това са настъпили значителни щети за НДК в особено големи размери и случаят е особено тежък; съзнателно сключил неизгодни сделки, от това са произлезли значителни вреди за НДК и случаят е особено тежък; присвоил поверени му за управление чужди пари в особено големи размери – 3 971 999,52 лв.
Валентин К. е признат за виновен в това, че на 05.10.2016 г. като председател на Съвета на директорите на НДК чрез заплашване с уволнение принудил Иван Б. и Даниела И. – членове на комисията за провеждане на обществена поръчка за адаптация на основната сграда на НДК за нуждите на българското председателство на Съвета на ЕС, противно на волята им да занижат оценката на „Главболгарстрой“ АД и да завишат тази на „Галчев Инженеринг“ ЕООД. Упражненото от него психическо въздействие довело и до изпълнението, противно на действителната им воля, на устното разпореждане, се казва в мотивите на съда. В обвинителния акт е посочено, че Валентин К. употребил заплаха, като с груб тон казал на тримата свидетели, че ако не намалят оценката на „Главболгарстрой“ АД, ще бъдат уволнени.
Според върховните съдии въззивният съд е следвало да изпълни предоставената му процесуална възможност да приведе отразените в обвинителния акт и възприети от инстанциите по същество фактически обстоятелства, по които подсъдимият се е защитавал, под същата правна квалификация. В решението на ВКС се посочва, че визираното нарушение може да бъде отстранено единствено чрез връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на САС.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/deloto-za-remonta-na-ndk-otnovo-vliza-v-sada/