Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
21.83 ℃ - България, София
Меню
  1. Начало
  2. Закон и ред
  3. Георги Георгиев: Инициираме промени, за да не се бавят с години делата за тежки катастрофи

Закон и ред

Георги Георгиев: Инициираме промени, за да не се бавят с години делата за тежки катастрофи

Георги Георгиев: Инициираме промени, за да не се бавят с години делата за тежки катастрофи - Tribune.bg
Снимка:

"Основната причина за забавянето на наказателните дела и в частност и делата за ПТП са експертизите. От 4 до 6 години се случва на първа инстанция да се събират доказателства и това говори за това колко голям е проблемът. Това създава дефицит за чувството за справедливост у близките и роднините на пострадалите". Това каза правосъдният министър Георги Георги след заседанието на Министерския съвет.  И припомни, че вече са публикувани за обществено обсъждане промени в НПК, Закона за съдебната власт и Наредбата за вещите лица.

С тях се затяга режима за вещите лица по автотехническите експертизи, инвестира се в подготовката им и се дават допълнителни възможности за разпит на вещи лица пред съда чрез видеоконферентна връзка, с което ще съкрати сроковете за разглеждане на делата.

"Затова промените, които правим са много ефективно средство за решаване на този проблем", каза той.

"В момента в наказателно-процесуалния кодекс се предвижда възможност само когато се налага от обстоятелствата по делото, вещото лице да бъде разпитано чрез видеоконферентна връзка. Ние разширяваме тези хипотези и добавяме нови в законопроекта. Не само обстоятелствата по делото, а най-вече когато заради ангажименти на вещите лица и по причина не могат да пътуват, тогава биха могли да бъдат разпитани с видеоконферентна връзка. Това означава, че премахваме основния начин да се бавялата", каза още Георгиев. Той обясни, че когато има над 290 вещи лица в страната, но добрите от тях и разпознаваните от съдиите работят и съвпада делото, което днес има вещото лице в София и за инцидент в Бургас, отлага се едното от двете дела с 8 месеца напред. Георгиев каза още, че така се бавят делата. "Така развързваме ръцете на българските съдии да имат възможност да използват съвременните средства за разпит на вещите лица", каза той.

Конкретните мерки в новите текстове са:

- Допълнителни възможности на съда да разпитва вещите лица чрез видеоконферентна връзка. Така ще намалим случаите на отлагане на делата, тъй като често едни и същи експерти работят по дела в различни краища на страната.

- Въвежда се изпит за признаване на правоспособност на вещите лица. Изпитът ще се организира от Министерство на правосъдието. Така се създават допълнителни гаранции за професионалната подготовка на експертите.

- Инвестиции в обучението на вещите лица от страна на държавата за повишаване на квалификацията им със съвременни методи и техники на анализ.

- Въвежда се право на министъра на правосъдието да поиска изключване на вещи лица, които системно не изпълняват задълженията си, от списъците на съдилищата.

- За да се преодолее недостигът се дава възможност вещи лица да стават завършилите висше образование със степен „магистър" в областта на съдебните автотехнически експертизи и съдебните пътнотехнически експертизи, без 5 годишен стаж, но с издържан изпит пред Министерство на правосъдието.

- Създава се нов вид съдебна пътна експертиза, която да оценява и влиянието на пътната инфраструктура върху настъпилото ПТП.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети