Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Закон и ред
  3. Гешев: Българската прокуратура не беше подкрепена във войната с мафията

Закон и ред

Гешев: Българската прокуратура не беше подкрепена във войната с мафията

Гешев: Българската прокуратура не беше подкрепена във войната с мафията - Tribune.bg

„Българската прокуратура не беше подкрепена във войната с това, което се нарича мафия, а напротив – съдебната власт беше атакувана. Голяма част от българските политици не се интересуват от съдебна реформа, а под лозунга целят смяна на главния прокурор и овладяване на прокуратурата. Надявам се не с нелегитимни цели, с каквито напоследък се ползват други органи на изпълнителната власт“.

Това заяви главният прокурор Иван Гешев в първо тв интервю след старта на масираната атака за свалянето му от поста. Той обясни пред журналиста Любомир Огнянов по Нова Нюз решението да не дава интервюта за телевизиите и защо го е ревизирал.

„В последните година и половина – две всичко беше политика, фактите нямаха значение. Съгласно решение на Консултативния съвет на европейските прокурори – орган към Съвета на Европа, когато са атакувани персонално магистрати главният прокурор е длъжен да говори. Напоследък са атакувани не само магистрати за техните произнасяния, но и техните семейства и много други лица“, каза Гешев.

Главният прокурор обясни, че няма право на конкретика, но има случаи на заплахи срещу магистрати и техните близки. А гилзата в плик за прокурор Ангел Кънев не е изолиран случай. „И това е опасно, защото ако днес може да е магистрат, утре може да е всеки. Прокуратурата е последната преграда пред беззаконието“, предупреди Гешев.

Той подчерта, че политически лица твърде свободно смесват юридическите понятия и казват, че прокуратурата трябва да съдейства на МВР. „Като променят Конституцията, ще съдействат. В момента е обратното – МВР съдейства на прокуратурата. Наблюдаващият прокурор няма задължение да се отчита през политическото ръководство на МВР и би било опасно да се случи“, обясни главния прокурор.

Той направи паралел между плановете да се закрие спецправосъдието с това Италия навремето да е тръгнала да спира прокуратурата Антимафия, защото си вършат работата.

„Аз работя в тази сфера от 1995 г. Няма никакви юридически или политически аргументи, защото това няма да е в интерес на българските граждани. От това закриване полза ще има само мафията. Дано не съм прав“, коментира обвинител номер едно и заяви че спецправосъдието е основен стълб в борбата с организираната престъпност и тероризма.

Гешев даде поредица от примери, че не е имало политически чадър – има арестуван действащ министър за първи път след 89-та. Обвинения има срещу зам-министър, както и разкрития във Фонд „Земеделие“.

„Спецпрокурорите могат да се гордеят с работата си“, обобщи той.

Според главния прокурор в опита си да излъжем Брюксел сме излъгали себе си, превръщайки Механизма за сътрудничество и проверка в безполезен инструмент. Всичко заради вътрешни политически борби.

Той е категоричен, че трябва не чак контрол, но поне по-добра комуникация между Брюксел и София по отношение на съдебната власт.

„Връщаме се към нива на престъпност от началото на 90-те и регресът е изключително бърз. Времената са „рай за престъпността“, каза той.

Той припомни, че в правомощията му не влиза контрол върху дела, влияние над наблюдаващите прокурори или повдигане на обвинения. И това е законово записано точно през 2016 г., когато министър беше Христо Иванов.

„Свободни съчинения-разсъждения“, нарече Гешев искането на Надежда Йорданова за прекратяване на мандата му предсрочно. Коментира и твърденията, че баща му е станал акционер във фирма „Жоси“. „Баща ми става на 83 г. след няколко дни, пълнолетен български гражданин е, имало е намерение да купи 2 дяла за 100 лв. Всеки може да си отговори може ли да завладее фирма с 2 дяла за 100 лв. и уронва ли това престижа на съдебната власт. В случая има полицейски произвол спрямо магистрат – те нямат право да проверяват мен, затова са проверили него и са изпратили в Министерство на правосъдието, за да може Надежда Йорданова да го сложи в искането на прекратяване на мандата ми“, обясни схемата той.

„Това са гражданско-правни сделки, в които аз не съм участвал и дори накрая не са се осъществили“, обобщи главния прокурор.

Гешев заяви, че е информиран по конкретни досъдебни производства „в рамките на закона“. А според нормативната база разполага с информацията, която е обществено достъпна по решение на наблюдаващ прокурор. В това число на производства е и ареста на лидера на опозицията Бойко Борисов.

По отношение на Васил Божков-Черепа заяви, че няма да влиза в задочни спорове с обвиняеми, а онлайн разпит, както многократно са обяснявали, досега не е правен, заради изисквания на българското законодателство.

За обвиненията на МС, че прокуратурата иска да знае кои са „защитените им свидетели“, Гешев коментира: „Терминът „защитен свидетел“ се употребява политически, някой го е чул, не знае какво значи и решил да го ползва, защото му харесва как му звучи“.

Той подчерта, че не се притеснява от „контактната точка“ с Европрокуратурата в МС. Сигнали могат да се подават и в офиси на делегираните прокуратури или дори по мейл.

Гешев прие с чувство за хумор въпроса дали е свободен човек и обясни, че го ръководи „само жена му“.

Той обясни и, че от месеци не си прави труда да отговаря на Бойко Рашков. „Има шанс да му отговоря, когато нещо, което каже, се окаже вярно. Иначе ще трябва по цел ден да се обяснявам“.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети