Гешев девет дни чакал да го освободят като прокурор, пита може ли да арестува политици
„Девети ден Прокурорската колегия не се произнася по искането ми за оставка като прокурор“. Това обяви в профила си във Фейсбук бившият главен прокурор Иван Гешев, който чака официално произнасяне за напускането на системата.
Той не е главен прокурор след указ на президента от 15.06.2023 г.
„Това обаче не ме освобождава от длъжността прокурор в Прокуратурата на Република България, тъй като този акт е от изключителната компетентност само и единствено на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, а не на Пленума. Ето защо именно пред Прокурорската колегия на ВСС подадох оставка като прокурор на 19 юни, като изразих писмено желанието си да напусна съдебната система след 30 години работа в нея. Девет дни по-късно по незнайни причини няма произнасяне по същество относно заявлението ми за напускане. Липсата на адекватна реакция е белег за непрофесионално отношение и дори - за недостатъчна компетентност“, написа Гешев.
Той изказва подозрения, че някой може да се страхува от излизането му от системата на съдебната власт.
„И ако все още съм прокурор с пълни права - дали мога да арестувам някого, например някой от разследваните в момента политици? Прокурорската колегия към ВСС дължи всички тези отговори на българското общество“, пише още той.
Магистрати са коментирали пред „Сега“, че Гешев вероятно е имал проблем с получаването на 20 брутни заплати, които се дължат на съдиите, прокурорите и следователите при напускането на системата. Дава се по една заплата за всяка прослужена година, но не повече от 20 общо.) Те обаче не се полагат на дисциплинарно уволнените. Затова и Гешев иска да бъде освободен като прокурор все едно е подал оставка, допускали те. Основната заплата на главния прокурор в момента е около 10 000 лв. Отделно има 2% клас „прослужено време“ за всяка година в системата (максимумът тук е 40%).
Гергана Мутафова, която е член на колегията, твърди пред медията, че се приема, че с освобождаването като главен прокурор, Гешев автоматично е освободен и от системата. Основанието, на което той бе махнат от поста, всъщност е основание за дисциплинарно уволнение на магистратите по принцип. Т.е. няма как някой да бъде уволнен като главен прокурор за накърняване престижа на съдебната власт, но да се приеме, че има интегритет да е редови магистрат. Мутафова все пак призна, че в закона има дупка в това отношение.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/geshev-devet-dni-chakal-da-do-/