И на ГКПП Кулата започват да вземат книжки за неплатени глоби до края на седмицата
Всеки ще има 2 часа, за да се издължи към КАТ
Пътна полиция ще започне да връчва фишовете за скорост и на ГКПП Кулата до края на седмицата, и ще взема книжката за неплатени глоби. От 3 юни проектът вече работи на ГКПП Калотина.
Шофьорите трябва да са били санкционирани най-малко 37 дни, преди да са тръгнали на път. Това ще става, само ако не са заплатили навреме. Невръчени глоби за превишена скорост ще получават и водачи, и пътници, пише "24 часа".
Освен на Кулата подобни проверки най-късно до 21 юни ще правят и граничарите на пунктовете във Видин, Русе, Силистра, Гюешево, Маказа, Капитан Андреево и Лесово. Точната дата за пускането на системата все още не е ясна. Причината е, че трябва да се инсталира софтуерът за административнонаказателна дейност, както и да се свържат ПОС терминалите, на които всеки да може да заплати задълженията си. Затова в момента на пунктовете се провеждат тестове.
„При преминаването през пункта на автомобили техните водачи и пътници се проверяват автоматизирано за наказания по Закона за движение по пътищата. При наличие на невръчени документи те се дават, а ако имат неплатени задължения, се изисква плащането им”, обясни инспектор Иво Писанов от Пътна полиция.
Проверката отнема няколко минути. Ако всичко е наред, човек продължава. При съобщение, че човек има задължения, граничарите ще препращат към катаджиите. Те правят детайлна справка. Единият вариант е човек да има невръчен електронен фиш за скорост. Тези нарушения се заснемат с камера. Шофьорът не знае за тях, докато не получи фиша. Ако случаят е такъв, на границата водачът получава санкцията и може да продължи да кара колата си. Такива проверки се правят и за пътниците в колата. Заради невръчен фиш за скорост никой няма да остава без книжка. Причината е, че не е изтекъл срокът за доброволно погасяване. Той е 44 дни – в първите 14 има 30% отстъпка, а в следващия месец шофьорът може да плати санкцията в пълен размер. Без книжка ще останат само тези шофьори, които са били санкционирани и не са заплатили или обжалвали в срок.
При глоба с фиш, но не за скорост, периодът първоначално е 7 дни. Ако санкцията не бъде платена през тази седмица, автоматично става наказателно постановление. Това добавя още 30 дни за плащане. Месец е и срокът за плащане на актовете. При тях обаче има уловка, която е в полза на водачите.
Със самото връчване на акта шофьорът все още не е длъжник към КАТ. За да стане такъв, той първо трябва да получи наказателно постановление. В него се определя размерът на санкцията. Наказателното постановление не се издава на място при установяване на нарушението. Обикновено Пътна полиция търси шофьора на адреса му, за да му го връчи. На границата никой няма да получава от популярните като честитки санкции.
Който не е платил в срок, не е обжалвал, а автомобилът му е регистриран на негово име, освен без книжка, ще остане и без автомобил. Той ще бъде спрян от движение до заплащане на всички задължения. Правилото действа от 21 януари 2017 г., когато бе въведено с чл. 171, ал. 2. буква “к” от Закона за движение по пътищата. Оттогава е и правилото шофьор с неплатени глоби да остава без книжка, докато не се издължи.
Затова на границата са предвидени и ПОС терминали. Санкционираният има 2 часа да заплати на тях. Дори устройствата да не работят, на всеки пункт има банково гише, през което може да се направи преводът.
От Пътна полиция уверяват, че пътуванията на нарушителите няма да бъдат забавени с много. Дават за пример автобус, тръгнал на екскурзия. Оказало се, че в него се возят 29 души с невръчени глоби за скорост. Отнело 40 мин, за да си ги получат.
Никой няма да бъде спрян да пътува в чужбина. Ако, например, шофьор не може да плати глобата си, но негов близък в колата има книжка, двамата ще могат да продължат по пътя си, като се разменят. Това, обаче, важи само, ако неплатилият глобата, не е и собственик на колата. В противен случай тя ще бъде спирана от движение до заплащане на задължението. Книжките на неплатилите пътници няма да бъдат вземани. Те ще бъдат предупреждавани, че ако седнат зад волана, при първа проверка свидетелствата им ще бъдат отнемани.
Затова от Пътна полиция съветват човек да види дали има висящи задължения на портала на МВР.
Само за 7 дни, откакто системата работи на Калотина шофьори и пътници са получили 1928 невръчени електронни фиша на обща стойност 363 710 лева. За да продължат по пътя си към Сърбия, шофьори са платили на ПОС терминалите 12 185 лева. Плаща се и в банките, на сайта на МВР и в “Изипей”. Повечето банки дори имат опция “Глоби към КАТ” в онлайн банкирането си. Всеки може да провери дали има задължения от портала за електронни услуги на МВР - https://e-uslugi.mvr.bg.
Мнозина обаче се оплакват, че са платили, а излизат като длъжници. Грешка при попълването на платежните в банката е най-честата причина затова. Ако нарушителят пази бележката за плащането, въпреки че не е отразено в системата, това може да се направи и ръчно. Освен това нарушителите, които дължат по няколко глоби, често ги плащат с един платежен документ. Всъщност за всяко нарушение се пуска отделен превод. Друга грешка, която води след себе си парадокс, е, че вместо серия и номер на фиша се изписва само номерът. Често дори и той липсвал. В такъв случай по сметката постъпват пари, но не било ясно за какво и от кого. Хората масово бъркат и номер на акт с Наказателно постановление. Наскоро от комисията за безопасност на движението предложиха актовете да отпаднат и да има само фишове. Ако това бъде прието от парламента, подобни грешки ще бъдат избегнати.
Пунктът през Златоград остава затворен, предупреждават от МВР. Това е заради наложената локална карантина в кметство Ехинос, област Ксанти, от 12 юни. Там живеят около 2500 души. Забранява се събирането на големи групи хора, както и движението вечер. Дали и кога пътят Златоград - Ксанти ще се отвори, ще стане ясно на 19 юни. ГКПП Маказа обаче е готов да отвори.
“Хората все още се страхуват и ще бъдат предпазливи", смята областният управител на Кърджали Никола Чанев. Според него броят на пътуващи от двете страни на границата ще се увеличава постепенно.
Според последната заповед на гръцките здравни власти едноседмичната карантина за влизащите в страната ще падне в 12 ч по обяд днес. Очаква часове по-рано гръцките гранични власти да получат нови инструкции.
За влизане в южната ни съседка вече има 4-километрова опашка от ТИР-ове.
Друго препятствие за пътуващите към Гърция е и фактът, че по преценка на гръцките власти сънародниците ни ще попълват анкетни карти, в които отбелязват и крайната дестинация на пътуването си. На случаен принцип ще се взимат и проби за Covid-19. Ако резултатите са положителни, на хората ще бъде налагана 14-дневна карантина. Затова от нашето външно министерство съветват в такава ситуация българите да се връщат от границата в страната ни.
В първия ден от очакваното отваряне на границата най-вероятно към Гърция ще тръгнат живеещи в граничните райони, които имат общ бизнес с гръцки партньори. Заради досегашната карантина бизнес пътуванията бяха затруднени, от което се оплакаха много нашенци, както и гърци, които имат фирми в Санданско-Петричкия район, които ползват ГКПП Кулата, както и пограничните райони около ГКПП Илинден-Ексохи.
В края на седмицата пък са очакванията за начало на плажа на Бяло море. В събота и неделя от Благоевградска и Кюстендилска област сутрин в 6 ч към Гърция тръгват по над 20 автобуса на еднодневни екскурзии. Заради закъснелия сезон туроператори ще организират еднодневни пътувания и през седмицата, а не само през уикендите.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/i-na-gkpp-kulata-zapochvat-da-vzemat-knizhki-za-neplateni-globi-do-kraya-na-sedmitsata/
Коментари (0)
Добави коментар