Иван Гешев поиска етимолог да каже дали „политически боклук“ е обида
Главният прокурор Иван Гешев поиска две експертизи, които да установят дали думите му „измитане“ на „политическия боклук“ представляват обида. Именно това бе залегнало във второто искане на четирима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за отстраняване на обвинител номер 1 за уронване на престижа на съдебната власт.
„Намираме се в хибридна процедура, която никой не знае по какви правила се движи. В закона няма разписана такава и това е проблемът. Той е, че един председател на ВКС, ВАС и главен прокурор разполага с по-малко средства за защита от един магистрат на районно ниво. Ние прилагаме различни правила от различни процесуални закони. Не виждам голяма активност в посока НПК", заяви в началото на днешното заседание на ВСС Гешев.
Той поиска експертизи по процедурата. „Политически боклук – извинявам се за този израз“. Ние развиваме процедура за отстраняване на главния прокурор заради този израз. Два пъти съм повторил извинение. Дали това е метафора, кой може да се разпознае, дали визирам конкретни хора, или визирам продукта, който произвежда някой. Но трябва да е ясно – аз и адвокатът ми трябва да доказваме, че не съм уронил престижа на съдебната власт. А това трябва да го докаже по принцип другата страна. Ситуацията е дума срещу дума“, каза той.
„Трябва да има обективни данни – уронил ли съм престижа, обективно, с тези изрази? И каква е връзката с реални данни за уронване на престижа? Единственият вариант е социологическа експертиза. Няма друга обективна форма, при която това да се установи. Всичко друго е субективно усещане на членовете на ВСС“, допълни главният прокурор.
Гешев имаше и още едно искане. Специалист етимолог да каже дали „измитането“ на „политически боклук“ е обида, дали е метафора или нещо друго.
„Вървим в една такава процедура, която освен че е неясна, се отклонява от основите на правото“, заяви той. В крайна сметка доказателствените искания за социологическа експертиза за доверието в съдебната власт и за становище на етимолог или лингвист не бяха приети от ВСС.
Според членовете, които гласуваха против доказателствените искания, те са ненужни и не са необходими, защото изясняването на фактите и обстоятелствата са в експертизата на всички магистрати, участващи в заседанието.
Пленумът на ВСС отхвърли и искането за социологическо проучване, което да покаже какво е доверието към съдебната власт към датата 15 май и след нея. Това предложение беше подкрепено само от петима магистрати, а 16 гласуваха „против“.
По отношение на искането на главния прокурор за получаване на информация от “Публична комуникация” към администрацията на главния прокурор за изискване на информация за това дали посочения профил в Туитър на Гешев е служебен и кои лица могат да качват в него, магистратите гласуваха с 2 „за“, а „против“ бяха 19.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/ivan-geshev-poiska-etimolog-da/