Киберизмама: Кметът на столичния район "Илинден" с фалшива фирма във Великобритания
"От публикации в онлайн медия разбрах, че на мое име е регистрирана фирма във Великобритания. Категорично заявявам, че това се е случило без мое знание и съгласие", обяви районният кмет на „Илинден“ Емил Бранчевски по време на брифинг в сградата на Столична община. Бранчевски и допълни, че данните, които са взети, са имената му, месеца и година на раждане.
"Срещу мен се води сериозно дезинформационна кампания. Фирмата е с име "Clinic for medical services Branchevski-Kolev" и аз съм вписан като собственик на 75% от капитала в размер на 1 паунд", заяви Бранчевски.
Регистрацията е станала с подаване на онлайн заявление на 15 февруари, като дружеството е вписано на 18 февруари. Оказва се, че срещу него има подадени и две жалби в Общинската избирателна комисия (ОИК), в които се иска директно моето отстраняване поради несъвместимост.
Бранчевски уточни, че още на 13 март е подал сигнали до полицията, прокуратурата и комисията за защита на личните данни и очаква тяхното заключение. От ОИК пък са изпратили официално запитване към британския търговски регистър за уточняване на информация.
"В Закона за местното самоуправление и местната администрация се предвижда, че кметът на може да упражнява търговска дейност като управител на дружество. Не би ставало въпрос за касиране на изборите при установяване на такава несъвместимост, а за прекратяване на мандата на избрания кмет", обясни общинският съветник от групата на "ПП – ДБ - Спаси София" в СОС Христо Копаранов.
По думите му "такива номера" са се случвали през годините спрямо "Спаси София" и всички тези акции до този момент водят до една конкретна партия и това е партия, която беше малкият коалиционен партньор на ГЕРБ в миналия мандат в СОС.
"Сега ще проверим дали зад това седи същото политическо семейство и ако е така, те ще си понесат последствията. Сигурен съм, че разкритията, които правим, не се харесват на бившите управляващи", отбеляза и лидерът на "Спаси София" Борис Бонев.
Според Копаранов престъплението има и международен характер, защото става дума за заявено вписване на неверни данни в Търговския регистър на Великобритания.
"Българският наказателен кодекс изрично предвижда наказание за всеки, който състави неистински частен документ или преправи съдържанието на такъв и го употреби, за да докаже, че съществува дадено право или задължение, или някое правно отношение. Законът изрично е предвидил наказание до 6 години затвор, когато фалшифициране на документи е направено, за да се докаже, че съществуват права върху акции или дялове от търговско дружество", посочи още общинският съветник.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/kiberizmama-kmetat-na-stolichn/