КС остава без решение дали изтеклият като мандат ВСС може да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдебни инстанции

Конституционният съд няма да се произнесе дали законовата забрана Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища противоречи на Основния закон.
Съдиите прекратиха делото по искане на Върховния административен съд, след като Борислав Сарафов оттегли жалбата си срещу прекратената процедура за избор на главен прокурор, в която беше единствен кандидат.
Решението на Конституционния съд беше очаквано, след като именно с подадената до Върховния административен съд жалба Сарафов постави въпроса за конституционосъобразността на законово ограничение.
Според неофициална информация изпълняващият функциите главен прокурор е имал изпреварваща информация, че текстът е щял да оцелее и оттегляйки жалбата си, е предотвратил произнасянето на конституционните съдии по горещия въпрос за правомощията на ВСС с изтекъл мандат.
Срещу насърчаването на воденето на фиктивни производства пред съдилищата с единствена цел сезиране на Конституционния съд пише в становище по делото конституционният съдия Атанас Семов, според когото оттеглянето от Сарафов на жалбата му пред ВАС, в която е искал сезиране на съда, потвърждава, че завеждането на това дело не е имало никаква друга цел, освен сезиране на Конституционния съд.
Междувременно днес Съюзът на съдиите призова Прокурорската колегия да провери Борислав Сарафов за злоупотреба с власт и натиск върху съдии.
Повод е искането му от списъка на магистратите, дали съгласие да разследват обвинител номер едно и неговите заместници, да бъдат изключени членовете на критичната към работата му съсловна организация.
Утре трябва за бъде избран следващ ад хок прокурор и част от списъка и бившият председател на Съюза Мирослава Тодорова.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/ks-ostava-bez-reshenie-dali-iz/


