Покъртителна история: Надзирател от врачанския затвор е обвинен за убийство на животни по мъчителен начин
Пандизчията бил бракониер и притежавал незаконно оръжие
Надзирател от врачанския затвор е обвиняем за незаконно оръжие, бракониерство и убийство на животно по мъчителен начин. Георги Стоянов, който работи като надзирател във врачанския затвор е привлечен като обвиняем по чл.339, Ал.1 за незаконно държане на оръжие - преправена пушка, която е намерена в коридора на къщата му. По чл.325, Ал.2, т.2 за убийство на гръбначно животно с особена жестокост и мъчителна смърт за животното и по чл.237, Ал.1 за бракониерство.
До обвиненията към служителя на ГДИН се стига, след като Илия Каменов открива мъртви 5 бременни кобили и две малки кончета в близост до дома на Стоянов, в който той живее със своя син. Докато полицаи, съдебни лекари и ловни инспектори търсят следите на убийците на конете, попадат на удушено в примка диво прасе в имота на Стоянов, където откриват още около 20 примки и незаконно оръжие, пише „Зов нюз“
Историята:
„Много ясно си спомням мига, в който стопанството ни бе разтърсено от тази огромна трагедия.
През деня почиствах обора, а към 18.00 ч. отидох към водопоя да нагледам конете. Мястото е местността „Медна“ във Врачанския Балкан, на землищната граница между с. Згориград, община Враца и с. Очиндол, община Мездра, до чешмата и коритата за водопой.
Не мога да опиша ужаса, който преживях, да видя с очите си мъртви бременните кобили и малките кончета. Животните лежаха убити в непосредствена близост до кошарата на Георги Стоянов - Лесичето, разказва историята Илия Каменов, съсобственик на конете.
„Веднага позвъних на 112, обадих се на брат ми, обадих се на ловните, които охраняват района и поддържат хранилките. В непосредствена близост се намира дивечовъден участък „Леденика“, който сме наели на концесия.
След това дойдоха служители от Враца, направиха снимки, започна досъдебно производство.
На следващия ден извикахме съдебен лекар, за да направи аутопсия и доклад с какво са убити конете.
Труповете бяха в процес на разлагане, бяха застреляни 2-3 дни преди това. Сачмите, които бяха извадени от конете, отговаряха на 13 нули. Гилзи не намерихме, защото бяха събрани усърдно от стрелеца или стрелците. От единия кон бяха изрязани рибиците, с цел стрелците да се нахранят. Конете са издъхнали в адски мъки, застреляни по няколко пъти в корема. Аз съм ловец и знам, че не е възможно тези седем коня да ги убие сам човек.
На следващия ден намерихме още един убит кон, преминал около 40 метра ранен и издъхнал в същите адски мъки като останалите.
Цялото стадо се състоеше от 17 коня, от които след това не можахме да намерим нито един повече. Простреляни, конете могат да изминат и километри, и да умрат някъде в гората и да бъдат изядени от лисици, чакали или вълци.
На следващия ден, докато продължавахме да търсим труповете на другите коне заедно със служител на полицията, минавайки покрай имота на тези хора видяхме, че вътре има хванато в примка прасе и открихме още близо двайсет примки.
Установи се, че този имот попада в територията на с. Очиндол, Мездра и се наложи да дойде екип от там да извърши проверката. Те безкомпромисно си свършиха работата.
Направиха оглед, описаха примките и съдебен медик установи, че намереното прасе също е умряло в адски мъки на примката - от задушаване по изключително мъчителен начин.
Освен надзирател в затвора, Стоянов е член на Ловно-рибарската дружинка на с. Згориград.
След трагедията с конете и откритото задушено прасе и незаконно оръжие, на 30.09.2022 год. ловната дружинка провежда събрание в присъствие на директора на ДГС - гр. Враца, заедно с ловен специалист и председателят на Ловното сдружение. Тогава вземат решение за отстраняване на Георги и сина му от ловни мероприятия до приключване на производството и произнасяне на съда. Следващото събрание е проведено на 17.03.2023 год., но поради скандал то е прекратено и на 05.05.2023 год. отново е направен опит за провеждане на събрание. На него Стоянов се появява с униформата си на надзирател от Затвора.
Хората в Згориград с притеснение разказват, че той е агресивен в поведението си и дори е нанесъл побой и над овчар, който е пасял овцете си в близост до неговия имот. Източниците ни казват също, че мъжът често е забелязван с надзирателската си униформа и се опитвал да всява респект в околните по този начин.
Питаме ГДИН образувана ли е проверка или дисциплинарно производство на служителя?
Промени в НК
На фона на това вчера по предложение на ГЕРБ-СДС Народното събрание прие промени в Наказателния кодекс:
чл.325.б
ал.1. Който, като прояви жестокост към гръбначно животно, му причини смърт, тежко или трайно увреждане, се наказва с лишаване от свобода от една до четири години и с глоба от хиляда до пет хиляди лева
ал.2. Наказанието е от две до четири години и глоба от две до пет хиляди лева, когато деянието по ал.1 е извършено:
1. От лице, което осъществява дейност или професия, свързана с отглеждане на животни или полагане на грижи за тях:
2. По начин или със средства, опасни за живота на хора или животни, по особено мъчителен начин за животното или с особена жестокост;
3. На публично място или в присъствието на малолетно или непълнолетно лице;
4. Повторно
ал.3. когато деянието по ал.2. и 3 представлява опасен рецидив, наказанието е лишаване от свобода от две до пет години и глоба от пет до десет хиляди лева.“
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/pokartitelna-istoriya-nadzirat/