Прокуратурата: Разследването за отравянето на Гебрев не е спряно
Досъдебното производство, образувано за опит за умишлено умъртвяване на трима български граждани – Емилиян Гебрев, Христо Гебрев и Валентин Тахчиев, не е прекратено. Подобно твърдение не отговаря на истината, заявиха от Софийска градска прокуратура във връзка с множество запитвания на български и чуждестранни медии по случая.
От прокуратурата поясняват, че по досъдебното производство в качеството на обвиняеми са привлечени тримата руски граждани: Георги Горшков, роден през 1977 г., Сергей Павлов, роден през 1982 г., и Сергей Федотов роден през 1973 г.
За тримата е установено, че на 15.02.2015 г. са влезли на територията на България през Аерогара „София“ с три различни полета. В хода на разследването са извършени множество огледи на хотелски стаи, ползвани от обвиняемите. Разпитани са управители и служители на хотелите. Извършени са огледи и на тристайно жилище в столицата, за което са налице данни, че е ползвано от Горшков и Федотов. Извършени са огледи на паркинга, в който са налице доказателства, че е извършено престъпното деяние. Установени са и автомобилите, които обвиняемите са ползвали под наем при своето пребиване в страната.
По искане на СГП тримата руски граждани са обявени за международно издирване по линия на Интерпол с червена бюлетина. С оглед на събраната допълнителна информация, че тримата ползват фалшиви самоличности, СГП е предприела действия за допълване и актуализиране на издадените вече Европейски заповеди за арест, както и на молбите за международно издирване с цел арест и последваща екстрадиция.
Предприети са и действия за допълване и актуализиране на вече подадената информация към Шенгенската информационна система и МОКП-Интерпол. Въпреки тези процесуални действия, съществува пречка лицата да бъдат предадени на български власти, тъй като е налице правен регламент, забраняващ екстрадирането на руски граждани от територията на Руската федерация в друга държава.
В хода на разследването СГП е проверила и възможно участие и на други лица, включително и от други народности, които да са съпричастни към извършеното престъпление, но данни за такива не са установени. В същото време са налице още четири други опита за покушение срещу Емилиян Гебрев, всичките предхождащи конкретното разследване. Два от тези опити са извършени извън територията на България, но Гебрев не е заявявал тяхното извършване.
В хода на досъдебното производство българската страна многократно е инициирала обмяна на информация с чуждестранни партньори, в т.ч. данни за идентични случаи на отравяния, извършвани на територията на други държави.
Категорично не отговарят на истината твърденията, че българската страна не е предприела действия по търсене на експертна помощ от Организацията за забрана на химическо оръжие. В свой писмен отговор от ОЗХО са посочили, че повторен анализ на пробите, взети от тримата пострадали, не е необходим и това би създало прецедент в практиката им. Още повече, че финландската лаборатория „Верифин“, където е изготвена приобщената по разследването експертиза, е сертифицирана от самата ОЗХО. Експертното заключение пределно ясно дава информация за вида вещество, с което е извършен опитът за убийство.
По досъдебното производство са назначени 15 медико-биологични експертизи на различни проби от пострадалите лица и от вещи, с които същите са имали допир, за установяване на субстанцията, послужила за отравянето. Установено е, че субстанцията, използвана за деянието, е фосфоро-органично съединение ПИРИФОС. Този извод е потвърден и от директора на Финландски институт за проверка на конвенцията на химическите оръжия, че се касае отново за фосфоро-органично съединение- диетил фосфонат, като двете вещества са производни.
Категорично не отговаря на истината и още едно твърдение, а именно, че досъдебното производство е прекратено. Към момента на територията на страната са проведени всички възможни действия по разследването. Наблюдаващите прокурори, разследващите органи и структури на СДВР, МВР и ДАНС, са положили изключителни усилия за събиране и проверка на доказателствата, относими към регламентирания в НПК предмет на доказване. До различни държави са изпратени искания за международна правна помощ. Отговорите им се очакват, като част от тях са свързани и с установяване местонахождението на привлечените към наказателна отговорност лица.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/prokuraturata-razsledvaneto-za-otravyaneto-na-gebrev-ne-e-spryano/
Коментари (1)
15.09.2020 23:41 / Отговор
Добави коментар