Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Закон и ред
  3. Съдът даде ход на делото за изменение на мярката на Стефан Димитров

Закон и ред

Съдът даде ход на делото за изменение на мярката на Стефан Димитров

Съдът даде ход на делото за изменение на мярката на Стефан Димитров - Tribune.bg
Снимка:

Софийският градски съд (СГС) даде ход на делото за изменение на мярката за неотклонение "задържане под стража" по искане на Стефан Димитров, обвинен за участие в организирана престъпна група (ОПГ) за контрабанда и корупция в Агенция "Митници". В началото на заседанието съдът даде разрешение на обвиняемия Стефан Димитров да седне, тъй като не се чувства добре.

Защитникът на Стефан Димитров – адвокат Иво Найденов, каза пред съда, че бившият директор на Агенция "Митници" Петя Банкова, поставена до стената след толкова време "задържане под стража", е заела една позиция на човек, който се е стремил да прехвърли отговорности на тогавашния министър на финансите Асен Василев и на други длъжностни лица.

"В своите обяснения тя твърди, че тъй като Асен Василев е родом от Хасково, те се познават със Стефан Димитров и имала данни, че Стефан Димитров бил посещавал министъра на финансите. Няколко служители и охрана на Министерството на финансите (МФ) са категорични, че нито Стефан Димитров, нито баща му са посещавали министъра на финансите, по времето когато Асен Василев е изпълнявал тази длъжност", заяви той и подчерта, че няма такива доказателства.

Защитата посочи, че "твърдяното от Банкова, че Асен Василев е разпореждал, се опровергава от разпита на митнически служители частично за това, че тя лично е давала разпореждания какви оценки да слагат на съответните лица, за да могат да бъдат преместени на други длъжности".

Адв. Найденов съобщи, че съществуват и чатове, които, по думите му, ясно показват, че Петя Банкова е правила това. "Абсолютно несъставомерно бе повдигнато това обвинение на Стефан Димитров", категоричен е той. Найденов отбеляза, че Банкова смята, че Стефан Димитров я е ухажвал. "Но тя е категорична, че той от нея не е искал нищо. Единствено се твърди, че той един път се е интересувал от митнически пункт Варна за един контейнер", добави той.

Защитата обърна внимание, че Стефан Димитров не е отричал и няма защо да отрича, че се познава с бившия главен секретар на МВР Живко Коцев или че се познава с бившия министър на вътрешните работи Бойко Рашков.

Адв. Найденов припомни, че Бойко Рашков беше министър на вътрешните работи в периода от 12 май 2021 г. до 2 август 2022 г. "Познанството на Стефан Димитров с Бойко Рашков не е престъпление, както и познанството с Живко Коцев не е престъпление. По никакъв начин то не кореспондира с обвинението за ОПГ", категоричен е той е добави, че няма такива действия, нито опити за влияние в кадруването, включително и в МВР, от страна на Стефан Димитров.

Няма едно доказателство Стефан Димитров да е вършил престъпна дейност, каза още адв. Найденов и подчерта, че обоснованото предположение не е надградено, а напротив, е разколебано. Според защитата не съществува каквато и да било опасност Стефан Димитров да се укрие.

Стефан Димитров е обвинен участие в ОПГ заедно с баща си – Марин Димитров, бившия директор на Агенция „Митници" Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев.

Софийският градски съд (СГС) уважи искането на бившата шефка на Агенция "Митници" Петя Банкова за по-лека мярка за неотклонение и ѝ наложи парична гаранция от 10 хил. лева след шест месеца в ареста. Освен за участие в организирана престъпна група (ОПГ), бившата директорка на Агенция "Митници" Петя Банкова е обвинена и за оказване на принуда – командировала е 18 души на различни длъжности в страната, като някои от тях са били и повишени.

По делото за пране на пари и подкупи е обвиняем и Никола Николов – Паскал, който бе обявен за общодържавно издирване, впоследствие открит в Сърбия, обвинен е и бившият главен секретар на МВР Живко Коцев. Софийската градска прокуратура е предприела необходимите действия за екстрадицията на Никола Николов - Паскал от Сърбия.

На Николов е наложен 18-дневен арест от съд в Белград. Той обаче може да бъде удължен максимално до 40 дни, ако българската прокуратура поиска, за да изпрати всички необходими документи за екстрадицията му.

При съвместна акция на сръбските и българските спецслужби на 27 септември в Сърбия Никола Николов-Паскал, който се издирваше у нас за участие в престъпна група, бе арестуван.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети