Съдът оповерга, че дело на съпругата на Нотариуса е гледано от близка съдийка до Нотариуса
Административният съд София-град (АССГ) опроверга информация от последната публикация на Антикорупционния фонд (АКФ), в която се посочва, че съдия Маргарита Немска е била определена за съдия - докладчик по секретно административно дело на съпругата на Мартин Божанов-Нотариуса - Гергана Божанова.
Според два независими източника, единият от Софийска градска прокуратура (СГП), това е секретното дело на Гергана Божанова – съпруга на Мартин Божанов – Нотариуса за отнетия ѝ достъп до класифицирана информация. Отнемането на достъпа е станало причина за освобождаването ѝ от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ – МВР (ГДБОП).
Делото е разпределено на съдия Маргарита Немска, която се произнася в полза на Божанова. Решението ѝ е потвърдено и от Върховния административен съд (ВАС). Предвид секретността на делото документалното потвърждаване на информацията с абсолютна сигурност от страна на АКФ е невъзможно.“
Софийска градска прокуратура (СГП) заявява, че не е предоставяла официална информация относно данните, които са изложени от АКФ.
Във връзка с разследването по досъдебно производство за установяване на престъпна дейност на Мартин Божанов и за проверка на данни, предоставени от ГДБОП-МВР, е изискана информация от Административен съд - София град за образувани административни дела в АССГ със страна Г. Божанова. От предоставената информация от АССГ е видно, че в АССГ има едно образувано дело с жалбоподател Г. Божанова, което е срещу Заповед № 8121К-9226/29.07.2021 г. на министъра на вътрешните работи, с която е прекратено служебното ѝ правоотношение като държавен служител в МВР. Съдия-докладчик по това дело не е съдия М. Немска.
С оглед недопускане заблуждаването на обществеността и разпространяването на невярна информация, считаме за необходимо да посочим законовата процедура за обжалване на отказ за издаване на разрешение за достъп до класифицирана информация. Процедурата е ясно и точно уредена в Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ). Съгласно чл. 62 и сл. ЗЗКИ отказът за издаване на разрешение за достъп до класифицирана информация може да се обжалва пред Държавна комисия по сигурността на информацията (ДКСИ), чието решение подлежи на обжалване пред тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС). Решението на ВАС е окончателно.
Законовата компетентност на съда не се определя от „секретността“ на делото, за да се твърди, че: „предвид секретността на делото документалното потвърждаване на информацията с абсолютна сигурност на АКФ е невъзможно.“ Във връзка с това няма как съдия в АССГ да разглежда дело от компетентността на ВАС. Тези факти са видни от самата нормативната уредба, а не се извеждат при запознаване с материали по конкретно секретно дело.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/sadat-opoverga-che-delo-na-sap/