Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Закон и ред
  3. Сдружение „Зограф“: Весела Кондакова трябва да излезе в неплатен отпуск, докато КПКОНПИ я проверява

Закон и ред

Сдружение „Зограф“: Весела Кондакова трябва да излезе в неплатен отпуск, докато КПКОНПИ я проверява

Сдружение Зограф: Весела Кондакова трябва да излезе в неплатен отпуск, докато КПКОНПИ я проверява - Tribune.bg
Снимка:

Докато Кoмиcиятa зa прoтивoдeйcтвиe нa кoрупциятa и зa oтнeмaнe нa нeзaкoннo придoбитoтo имущecтвo (КПКOНПИ) проверява заместничката на културния министър Атанас Атанасов по сигнал за „наличието на данни за несъвместимост, потенциален конфликт на интереси и корупция“, редно е Весела Кондакова да бъде в неплатен отпуск, настояват от сдружение „Зограф“.

Преди броени дни стана ясно, че с решение на Антикорупционната комисията от 19.01.2022 г. е образувано производство за установяване на конфликт на интереси срещу Кондакова в качеството ѝ на заместник-министър на културата. Решението касае и извършване на проверка на твърденията за несъвместимост за заеманата висша публична длъжност, напомнят от сдружението. Съгласно действащото законодателство, конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо висша публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба. След образуване на производството, Кoмиcиятa зa прoтивoдeйcтвиe нa кoрупциятa и зa oтнeмaнe нa нeзaкoннo придoбитoтo имущecтвo изисква и получава необходимата информация и документи, като се произнася с мотивирано писмено решение в срок до 2 месеца, който може да бъде удължен до 30 дни.

От „Зограф“ подчертават в тази връзка, че според европейската практика попадналите в подобни скандални и нелицеприятни ситуации висши представители на властта обикновено поемат моралната отговорност, като се оттеглят или поне излизат в отпуск, докато тече разследване или се извършва проверка относно изнесени в публичното пространство уличаващи ги факти и обстоятелства. Временното оттегляне от заемания висок пост в държавната администрация заради извършвана проверка на конкретното лице е нещо съвсем нормално и обичайно за всяка една модерна и правова европейска страна, а това означава още в понеделник – 21 февруари, заместник-министър Кондакова да подаде молба за излизане в неплатен отпуск за периода, в който ще я проверяват за установяване на конфликт на интереси от Антикорупционната комисия, заявяват от сдружение „Зограф“.

Повече от ясно е, че след образуваното производство за установяване на конфликт на интереси срещу Весела Кондакова в качеството ѝ на заместник-министър на културата от Антикорупционната комисия, тя занапред няма как да представлява официално министерството на който и да е форум или кръгла маса, както и пред която и да е институция, творчески съюз, синдикат, неправителствена организация или авторитетна международна организация, посочват те. Ако г-жа Кондакова обаче се „заинати“, образно казано, и реши да не излиза в отпуск, това ще донесе само негативи както на 31-годишния министър Атанасов и на неговия политически кабинет, така и на самото Министерство на културата, убедени са от гражданското сдружение. Необходимо ли е и да напомняме на проверяваната от Антикорупционната комисия заместник-министърка Весела Кондакова, че нулева толерантност към корупцията е мотото на новото коалиционно правителство на Република България, питат от сдружение „Зограф“.

В интерес на истината, заместник-министър Кондакова очевидно не се справя и с преките си служебни задължения – тя например бе натоварена с отговорната задача да координира дейностите и процедурите по изготвянето на така важния Регистър на свободните артисти още преди повече от 9 месеца, когато стана част от политическия кабинет на служебния министър на културата Велислав Минеков, категорични са от „Зограф“. За съжаление и до ден днешен Министерство на културата не е изпълнило задължението си да изготви Регистър на заетите в независимия културен сектор и артистите на свободна практика у нас, които са сред най-засегнатите от мерките за ограничаване разпространението на коронавируса, а вината за липсата му е именно на зам.- министър Кондакова, констатират от гражданското сдружение. Към сериозните несполуки и гафове в „ресора“ на заместник-министър Весела Кондакова е и печалният факт, че 2021-а година бе нулева за българското кино. Именно нейна е и голяма част от вината за това, че филмопроизводството у нас е в безпрецедентна криза вече от година насам, въпреки че бяха отпуснати допълнителни 18 млн. лева за киното, припомнят от „Зограф“. Тези средства обаче така и не стигнаха до тези, за които бяха предназначени, а бяха върнати в държавния бюджет, като сред причините за кризата са късно приетият Правилник към Закона за филмовата индустрия, както и фактът, че липсва нов устройствен правилник на Националния филмов център. Ако не бъдат предприети спешни мерки в тази сфера, според представители на филмовите среди хаосът ще продължи и през цялата 2022 година, която отново може да се окаже нулева за родното ни кино, предупреждават от сдружение „Зограф“.

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати