След вчерашните бомбени заплахи: Засилени мерки за сигурност на летищата в страната
Заплашителни писма са били пращани и до други летища и медии в държави-членки на ЕС
Засилени мерки за сигурност има на летищата в София, Пловдив, Варна и Бургас след вчерашните бомбени заплахи, съобщава bTV.
Фалшиви бомбени заплахи имаше към летищата в четирите града и към няколко медии, сред които „24 часа“ и БНТ. Съобщението, което беше изпратено до мейла на „24 часа“, гласеше:"Ние сме терористичната група Orwell. Информираме ви, че сме засадили взривни устройства (тринитротолуен) на територията на сградата на медийната компания "24 chasa" Детонацията може да възникне по всяко време от момента, в който отворите това писмо. Приятен полет". Според изданието същото съобщение е било пуснато и на БНТ и столичното летище.
По информация на МВР вчера подобни съобщения са били разпратени и в други държави от ЕС. Схемата е била същата – сигналите са били до летища и медии.
Анализите показват, че нямало място за тревога. Целта е била паника и затруднения при работата на летищата, коментира пред BTVекспертът по киберсигурност Красимир Коев, който работи в голяма американска корпорация.По думите му възможно е и целта да е да се тества как действат българските киберспециалисти при заплаха.
Запитан защо имейлът е изпратен и до медии той отговори: "Медиите са едно от основните информационни оръжия - засилва се ефектът - медиите гръмват, паниката се усилва, плъзват слухове - хората се притесняват, някои реагират неадекватно."
Според него една от мерките за противодействие на подобни атаки би била една добра агенция за киберсигурност, която може да сведе до 5 часа времето за реакция - блокиране, установяване на физическите извършители.
Писмото с бомбени заплахи до медии и летища у нас е изпратено от мейл провайдер, базиран в Швейцария, който е известен с добра степен на криптиране на кореспонденция и максимална доза на защита на потребителите. Това обяви пред БНТ вчера експертът по киберсигурност Любомир Тулев. Изпращането на онлайн кореспонденция винаги оставя дигитални следи, така че въпрос на време е разследващите органи да стигнат до лицето, което е изпратило тези мейли, категоричен беше той.
От МВР обясниха, че от отдел „Киберпрестъпност“ при ГДБОП са извършени проверки и е установено, че за изпращане на заплашителните съобщения са използвани анонимизиращи интернет ресурси и услуги на доставчици на електронни съобщения извън територията на България. Осъществен е контакт с международни правоохранителни власти за събиране на допълнителна информация.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/sled-vcherashnite-bombeni-zaplahi-zasileni-merki-za-sigurnost-na-letishtata-v-stranata/
Коментари (0)
Добави коментар