Цацаров: 2018-та е годината на Специализираната прокуратура
Това беше първият мониторингов доклад, писан без доноси от сънародници
„Това е годината на Специализираната прокуратура. Според проучванията 83% от хората симпатизират и одобряват работата на прокуратурата. Но е важно как ще приключат делата, за нас е важно да има осъдителни присъди, това е мерило за работата ни.“ Това заяви в интервю за БНТ главният прокурор Сотир Цацаров.
Главният прокурор заяви, че критиците на държавното обвинение не се сменяли като лица, само се менели тезите им. „Съвсем до скоро тезата беше: бездействаща прокуратура, в сравнение с Румъния. Сега, когато започнахме да преследваме фигури, за които не можеше и да се помисли преди години, опорните точки са: в действие е пусната репресивна машина“, коментира Обвинител №1. Според него същинският проблем на критиците е, че действията на прокуратурата могат да засегнат самите тях.
Убийството на Виктория Маринова в Русе Цацаров определи като най-запомнящото се за него от отиващата си година. „Това убийство, това престъпление, бих казал в личен план, а и в план, който е свързан с работата на моите колеги, пряко ангажирани с това, може би е най-голямото ни и най-силно изпитание, включително и на психиката и на професионализма през изминалата година“, коментира Цацаров. Той оново беше категоричен, че убийството не е било свързано с работата на Маринова като журналист.
Цацаров коментира и темата за така наречения „таен арест“. „Няма да вляза в диалог с 12-то по ред вето на президента и неговото отражение върху законодателния процес“, заяви главният прокурор. И отново подчерта, че не се касае за „таен арест“ , а мярката е приложима само за най-тежките престъпления.
Обвинител № 1 отбеляза в интервюто си и поведението на председателя на върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов. „ Ако смисълът на съществуването му е да критикува главния прокурор, нека го направи. Ние с него имаме съвсем различни ценностни системи, затова комуникацията ни е само по задължение. За времето от прословутата реч - "Не на страха“ , до момента съм чул от него само критики, не само към мен, към НС, към кого ли не", каза Цацаров.
По отношение на споровете около това дали трябва или не да бъдат в ареста бившата кметица на „Младост“ Десислава Иванчева и другите подсъдими по това дело, последната дума ще има Апелативният съд. Условията в арестите за всички задържани са еднакви.“Ако трябва да бъдем обективни, трябва да кажем, че българските затвори и българските следствени арести са в ужасни битови условия. И тези ужасни битови условия не са само за Иванчева“, каза главният прокурор.
Цацаров подчерта, че в последния си мониторингов доклад Европейската комисия е възприела предложението му да се създаде система за търсене на наказателна отговорност от тримата големи в съдебната власт. В Министерството на правосъдието вече се подготвят промени в Закона за съдебната власт, които да осигурят това.
"Този мониторингов доклад на Европейската комисия за 2018 г. е може би първият, който не е писан с участието на доноси на извънпарламентарни партии, може би първият обективен доклад, без участие на доноси на един, друг или трети. Може би това е помогнало докладът да стане по-обективен", заяви Цацаров.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/zakon_i_red/tsatsarov-2018-ta-e-godinata-na-spetsializiranata-prokuratura/
Коментари (0)
Добави коментар